BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jókorát esett az olajprofit, a negyedik negyedév még rosszabb lehet

A harmadik negyedévben ismét lefelé tartott a kőolaj ára, ami a nagy olajcégek eredményeit is lehúzta. A finomítás most még javított a képen.

Egy évtizede nem látott veszteségről számolt be a legnagyobb európai olajcég, a Royal Dutch Shell Plc a harmadik negyedévre. Igaz, a tavalyi 4,46 milliárd dollár nyereséggel szembeni 7,4 milliárd dolláros mínuszért főleg egyszeri tételek okolhatók. A leírások zömét a sikertelen alaszkai kutatás, illetve a kanadai palaolajmező leállítása hozta össze. A Shell nyeresége az egyszeri tételek és a készletleírások hatását kiszűrve is 70 százalékkal, 1,77 milliárd dollárra zuhant,. A veszteség további lépésekre késztetheti a céget, amely a brutális olajáresés hatására idén már számos költségcsökkentő lépést jelentett be. A Shell árfolyama tízéves mélyponton van, a befektetők többek között az év legnagyobb olajipari felvásárlása miatt büntetik. A BG Group Plc mintegy 70 milliárd dolláros, jövő év elején lezáruló felvásárlása ugyanis egyre inkább korainak és drágának tűnik az árak fényében. A brazil mélytengeri készleteket és az amerikai cseppfolyós földgáz exportjához hozzáférést biztosító BG-eszközök a Shell korábbi közleménye szerint 67 dolláros olajár fölött járulnak hozzá a készpénztermeléshez – ez most messze van .

Veszteséges lett az olasz ENI S.p.A. is. Ugyan a finomítási tevékenység eredménye sokat javult, összesítve 257 millió euró (281 millió dollár) korrigált nettó veszteséggel zárta a harmadik negyedévet a társaság. Az öt olaszországi olajfinomítóval rendelkező ENI rendkívül magas, 10,04 dolláros hordónkénti finomítói árrésről számolt be, ez egy évvel korábban csak 4,39 dollár volt. A társaság kitermelése 8,1 százalékkal napi 1,7 millió hordóra nőtt, aminek hatására már 9 százalékos növekménnyel számolnak az év egészére. A csoport 12,5 százalékos részesedést ad el a Saipem S.p.A. olajipari szolgáltató cégben, ami 5,1 milliárd euróval csökkenti adósságállományát.

A francia Total kellemes meglepetést okozott. Az adózott eredmény ugyan 69 százalékkal, 1,08 milliárd euróra csökkent, ám a korrigált érték 2,76 milliárd euró lett. A Totalt is a finomítói marzsok segítették, amelyeknek köszönhetően 82 százalékkal emelkedett az üzletág nyeresége. A 2015-re kitűzött 1,2 milliárd eurós költségcsökkentés időarányosan megvalósult, a kitermelés növekedése idén meghaladhatja a 9 százalékot.

Összességében ugyan a harmadik negyedévben sokat segített az európai olajcégeknek, hogy a finomítási tevékenység extra nyereséget hozott, azóta azonban az árrések összeomlottak, így a negyedik negyedévben jóval gyengébb eredményekről számolhatnak majd be.

Az USA-ban is a finomítás segített

Az USA két legnagyobb olajipari vállalata egyaránt jobban teljesített a vártnál a harmadik negyedévben, legalábbis a profit terén.

A Chevron Corp. 1,09 dollár egy részvényre jutó nyereséget ért el – ez messze van az egy évvel korábbi 2,95 dollártól, de 33 centtel több a Bloomberg elemzői konszenzusánál. A finomítási tevékenységnek jót tett az alacsony olajár, az innen származó profit 59 százalékkal, 2,2 milliárd dollárra szökött fel. A csoport árbevétele 37 százalékkal, 34,3 milliárd dollárra esett vissza. A 64 700 főt foglalkoztató társaság bejelentette, hogy 6-7 ezer munkahely megszüntetésére készül, ez lesz a legnagyobb leépítés a Chevronnál 2001, vagyis a Texacóval való fúzió óta.Az Exxon Mobil 1,01 dollár egy részvényre jutó nyereségről számolt be – szemben az egy évvel korábbi 1,89-cel –, ez 13 centtel több az elemzői várakozásnál. Árbevétele 37 százalékkal, 67,3 milliárd dollárra esett vissza, finomítói profitja a duplájára, 2,03 milliárdra nőtt. A texasi csoport nem jelentett be leépítéseket, de elhalasztotta a kockázatosabb projekteket. Az Exxon elnök-vezérigazgatója, Rex Tillerson az elsők között kezdte visszafogni a költségeket az olajárak összeomlása után – emlékeztettek a hírügynökségek –, és mint korábban kijelentette, arra számít, hogy a következő néhány évet a túlkínálat gerjesztette alacsony árak határozzák majd meg.

A Chevron Corp. 1,09 dollár egy részvényre jutó nyereséget ért el – ez messze van az egy évvel korábbi 2,95 dollártól, de 33 centtel több a Bloomberg elemzői konszenzusánál. A finomítási tevékenységnek jót tett az alacsony olajár, az innen származó profit 59 százalékkal, 2,2 milliárd dollárra szökött fel. A csoport árbevétele 37 százalékkal, 34,3 milliárd dollárra esett vissza. A 64 700 főt foglalkoztató társaság bejelentette, hogy 6-7 ezer munkahely megszüntetésére készül, ez lesz a legnagyobb leépítés a Chevronnál 2001, vagyis a Texacóval való fúzió óta.Az Exxon Mobil 1,01 dollár egy részvényre jutó nyereségről számolt be – szemben az egy évvel korábbi 1,89-cel –, ez 13 centtel több az elemzői várakozásnál. Árbevétele 37 százalékkal, 67,3 milliárd dollárra esett vissza, finomítói profitja a duplájára, 2,03 milliárdra nőtt. A texasi csoport nem jelentett be leépítéseket, de elhalasztotta a kockázatosabb projekteket. Az Exxon elnök-vezérigazgatója, Rex Tillerson az elsők között kezdte visszafogni a költségeket az olajárak összeomlása után – emlékeztettek a hírügynökségek –, és mint korábban kijelentette, arra számít, hogy a következő néhány évet a túlkínálat gerjesztette alacsony árak határozzák majd meg. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.