Tavaly az elmúlt hat év legjobb eredményét érte el Magyarország az összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán – ismertette a tizenegy közép- és dél-európai országra kiterjedő vizsgálat eredményét Dezse Margaret, az EY tranzakciós és üzleti tanácsadó vezető partnere. (Az elemzés nem tartja számon a zöld- vagy barnamezős beruházásokat, csak a cégek egymás közötti ügyleteit.) A 2012-es mélypontot követően a magyar tranzakciós piac folytatta a 2013-ban megkezdett növekedést mind a tranzakciók száma, mind pedig azok becsült összértéke tekintetében.
Az elmúlt évben Magyarországon 130 ügylet jött létre, 28 tranzakcióval több, mint egy évvel korábban. A tranzakciók száma alapján Törökország állt az élen, amit Lengyelország és Csehország vezetett, és Magyarország a negyedik helyre került, s ezzel egy helyezéssel előrébb jutott 2014-hez képest.
A magyarországi tranzakciós piacot továbbra is a belföldi ügyfelek uralták – tette hozzá Dezse Margaret. Tavaly a tranzakciók 61 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt, hasonlóan az egy évvel korábbi értékhez. A külföldi vevők közül az amerikai és németországi befektetők hat-hat üzlettel a legtöbb tranzakciót zárták, majd Nagy-Britannia és Csehország befektetői következtek öt-öt ügylettel. Dezse Margaret azt is elmondta, hogy összesen nyolc Magyarországról külföldre irányuló felvásárlást hoztak nyilvánosságra az elmúlt évben, ezek közül kettő Lengyelországban volt, de Romániában, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában, Norvégiában, sőt még Pakisztánban és az Egyesült Államokban is történtek „magyar” bevásárlások.
A befektetők számára a legvonzóbb az IT- és a technológiai szektor, ezek az összes ügylet 28 százalékát tették ki Magyarországon, ezt követte az energetika-bányászat, valamint a gyártás.
Az IT- és a technológiai szektorban a tranzakciók átlagos értéke tavaly elérte a 9,4 millió dollárt – mondta Bányai András, az EY tranzakciós tanácsadási szolgáltatások menedzsere. A legnépszerűbb befektetéseknek továbbra is a felhőalapú számítástechnikai, adatvédelmi és a pénzügyi IT-szoftverek, valamit a biotechnológiai cégek számítanak. Az ügyletek száma alapján az IT-szektorban még hangsúlyosabbá váltak a belföldi tranzakciók, amelyek összességében 72 százalékot tettek ki.
A dobogós helyezettek között az energetikai és bányászati szektorban 17 tranzakciót zártak le tavaly, míg a feldolgozóiparban 12-t.
Az elmúlt három év tehát azt jelzi, hogy felfelé megy Magyarországon az M&A-piac, és e trend folytatására számítanak. Megbobhatja az idei számokat például a részben magyar alapítású videostreaming szolgáltatást nyújtó Ustream felvásárlása, a vételárról ugyan nem nyilatkoztak, de piaci források szerint az IBM 130 millió dollárért (37,5 milliárd forintért) szerezhette meg az IT-vállalkozást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.