BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olajpiac: óriási rali

A februári mélyponthoz képest 85 százalékos emelkedést mutat az olaj árfolyama, elemzők szerint kezd megszűnni a túlkínálatos piac.

A február közepi 26 dolláros árszinthez képest tegnap már 48 dollár fölött jegyezték a WTI olajat, ami hatalmas, 85 százalékos emelkedés. A héten újraéledt vételi érdeklődést a Goldman Sachs legfrissebb elemzése is tüzelte, amelyben feladva korábbi pesszimizmusukat már enyhén pozitívan látják a nyersanyag kilátásait. A nyersanyagpiacon befolyásosnak számító Goldman eddig folyamatosan az újabb összeomlás lehetőségét vizionálta, mondván, a túlkínálat és a tárolókapacitások szűkössége miatt bármikor ismét zuhanásnak indulhat az olajár, és akár a hordónkénti 20 dolláros ár is lehetséges. Ehhez képest most felülvizsgálták álláspontjukat, és arról írnak, hogy már májusban (az általuk vártnál sokkal hamarabb) kiegyenlítődhet a kereslet és a kínálat, így a kínálati nyomás megszűnhet. Az elemzők azonban arra is figyelmeztetnek, hogy ha a jelenlegi 50 dollár körüli árszint fennmarad, az újraindíthatja a beruházási aktivitást, és a belépő termelő egységek miatt 2017 közepére ismét túlkínálat alakulhat ki az olajpiacon.

A Goldman elemzése után ismét feléledt a már-már kifulladóban lévő bikapiac, a hét eleje óta újabb két dollárt drágult a nyersolaj. Ugyanakkor John Kemp, a Reuters kolumnistája arra hívja fel a figyelmet, hogy az elemzők fáziskésésben vannak. Legalábbis a hedge fundok egész mást gondoltak az olajárról, mint amit az általuk általában nagyra becsült Goldman Sachs. Az év elejétől április végéig rekordmennyiségű határidős és opciós vételi pozíciót nyitottak a befektetők, vagyis végigvették az esést, majd a fordulat után növelték long pozícióikat. Az első négy hónapban a hedge fundok és alapkezelők vételi pozíciója csaknem megháromszorozódott, 234 millió hordóról 663 millióra emelkedett. A növekményből számítások szerint 133 millió hordó lehetett az olajár emelkedésére nyitott long pozíció, 208 millió hordóra vonatkozó vétel pedig a korábbi áresésre játszó short pozíciók zárásának tekintető. Miközben a Goldman optimista lett, a hedge fundok viszont épp ellenkezőleg, óvatosabbá váltak, és elkezdték zárni a vételi pozíciókat. A május 3-ával zárult héten 43 millió, a múlt héten pedig 45 millió hordóra vonatkozó vételt zártak le.

A közeli határidők emelkedésével eközben a távolabbiak emelkedése nem tartott lépést, amit azonkívül, hogy a piac nem hisz a jelenlegi drágulási ütem fennmaradásában, az is magyaráz, hogy a kitermelők jellemzően távolabbi határidőkre fedezik le jövőbeli készleteiket, vagyis eladóként jelennek meg.

A piac kiegyensúlyozottabbá válásához a kitermelők alkalmazkodása, vagyis a drágábban termelő kutak leállítása és az egészségesebb amerikai és indiai kereslet is hozzájárult. A nigériai és venezuelai termeléskiesések mellett a közelmúltban az Egyesült Államokban és Kanadában is jelentősen csökkent a kínálat, utóbbi az albertai olajhomok-régióban történt tűzesethez köthető. Elemzők szerint rövid távon az olajár-emelkedés nagyján már túl lehetünk, de 2018–19-ben ismét hiány alakulat ki a nyersanyagból, ami felfelé tolhatja az árakat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.