Pénz- és tőkepiac

Kilőttek a régiós magántőke-befektetések

Több mint 14 milliárd euró értékű magántőke-befektetésre került sor a közép-, kelet- és délkelet-európai régióban 2015-ben, ez közel hatszor több az előző évinél - ismertette a MergerMarket adatait Lendvai-Lintner Béla, az ARX Equity Partners partnere a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesült (angol nyelvű nevének rövidítésével: HVCA) tegnapi konferenciáján. Hozzátéve, a régióban viszonylag olcsóbban lehet hozzájutni néhány - ahogy fogalmazott - igazán kiváló vállalathoz.

Utóbbiak közül a magyarok Dömötör Zoltán, az EY igazgatója szerint ma már nemcsak a stratégiai, hanem a pénzügyi befektetők célpontjaivá is váltak. Az EY legfrissebb M&A (magyarul: egyesülési és akvizíciós) barométerének adatai szerint a magyar piacon az utóbbi hat évben megvalósult ügyletek összértékén belül a pénzügyi befektetések részesedése 25-48 százalék között volt. Ez az egyik legmagasabb arány a közép- és kelet-, délkelet-európai régióban. Jelentős volt a befektetési tevékenységüket május 31-én befejezett EU Jeremie-alapok aktivitása, de a regionális és globális magántőke-alapok is befektetnek magyar cégekbe -- közölte Dömötör.

Zsembery Levente, a HVCA elnöke bíztatónak nevezte, hogy egyre több nemzetközi befektető lép be, illetve tér vissza a régióba. Ezt mutatja az is, hogy Magyarországon is több jelentős regionális tranzakció zárult le.
 A külföldi befektetők optimisták a magyar gazdasággal kapcsolatban - közölte a Világgazdaság kérdésére a konferencia nyitó előadását tartó Joe Andrews, az amerikai Demokrata Párt egykori országos elnöke. Aki a világ legnagyobb ügyvédi irodája, globálisan 144 irodát működtető Dentons elnökeként az amerikai mellett számos -- így többek között kínai - kockázati- és magántőke-befektetővel, valamint befektetési bankkal áll kapcsolatban.

Andrews árnyalta azt az általános véleményt, miszerint a kínaiaknak nem elég, hogy a brit Fitch Ratings a bóvliból befektetésre ajánlott kategóriába helyezte Magyarországot, ahhoz, hogy növeljék itteni aktivitásukat, még legalább egy felminősítésre van szükség, az amerikai Standard & Poor’s-tól és/vagy a Moody’s-tól. Andrews szerint ugyanis a hitelminősítők véleménye csak egy a sok információ közül, ami alapján a külföldi befektetők meghozzák döntéseiket és ők most összességében pozitívan ítélik meg Magyarország kilátásait.

Ahhoz azonban, hogy e pozitív megközelítésük egyre több befektetésben is kifejeződjön, a Denton globális elnöke szerint az is szükséges, hogy a kormány a befektetéseket támogató intézkedéseket hozzon. Igaz, ez nemcsak a magyar, hanem valamennyi régiós ország esetében kulcskérdés.

magántőke-befektetés
Kapcsolódó cikkek