Az idei évet 2-2,5 százalékos gazdasági növekedéssel hagyhatjuk majd a hátunk mögött – mondta a Lokálnak Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Az első negyedéves, gyenge, 0,9 százalékos növekedésről tanúskodó GDP-adat után minden elemző 2 százalék közelébe csökkentette az idei bővülésre vonatkozó várakozását, a kormány azonban tartja a 2,5 százalékos előrejelzését, és az MNB is azt jelezte, hogy szerintük 3 százalék körül alakulhat a növekedés éves átlagban. A jegybank hivatalos előrejelzése 2,8 százalék. Matolcsy szavai fordulatot jelentenek ehhez képest, vagyis úgy tűnik, hogy hajlandók lefelé módosítani a prognózisukat, ugyanakkor az MNB elnöke rémhírnek nevezte, hogy rosszul állna a magyar gazdaság.
A magyar gazdaság növekedését az alacsony infláció is segíti. Erről már Balatoni András, az MNB közgazdasági előrejelzési és elemzési igazgatóságának vezetője beszélt az M1-en, aki azt is kiemelte, hogy nem fenyegeti deflációs veszély Magyarországot. Májusban meglepetésre 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak a várt minimális emelkedés helyett.
Balatoni szerint Magyarországon semmiképp nem alakulhat ki olyan komoly defláció, mint amilyen a ’90-es években Japánt jellemezte, egyrészt a bérdinamika miatt, másrészt pedig a magyar gazdasági növekedés az elmúlt időszakban jelentős volt, és dinamikus is marad, ami stabilizálja az árszínvonalat. Emellett a változékony tényezőket kiszűrő maginfláció továbbra is egy százalék felett van.
Az alacsony fogyasztói árindex rövid távon inkább pozitívan hathat, mivel a háztartások vásárlóereje nő, ezáltal a fogyasztás is emelkedhet – emelte ki Balatoni. A tartós árcsökkenés valóban nem kedvező állapot, a vállalatok bevétele visszaesne, ezáltal nem tudnának annyit költeni munkaerőre, ami lefelé menő spirált eredményezhet a bérekben – tette hozzá –, ettől azonban Magyarországon nem kell tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.