BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megérinthette a Brexit szele az amerikai bankokat

Egyöntetűen romlott a legnagyobb amerikai bankok teljesítménye a második negyedévben tavalyhoz képest. Bevételét egyedül a Wells Fargo, adózott eredményét pedig csak a Goldman Sachs növelhette.

Egészen a Brexitről szóló június 23-ai népszavazásig egyértelműen úgy tűnt, jobb negyedévet zárhatnak június 30-ával az amerikai bankok, mint amilyen az év első három hónapja volt. A JP Morgan, a Bank of America és Citigroup is jelezte néhány hete, hogy javult a kereskedési teljesítménye. Mára viszont elbizonytalanodott a piac: az elemzők egymás után írják át modelljeiket, és csökkentik eredménybecsléseiket a bankszektorra vonatkozóan.

A bankok befektetési banki teljesítménye már az idén év elején is pocsék volt, erre jön rá a Brexit. Az aktuális előrejelzések alapján 2017-ben sem tér vissza a 2015-ös profit, csak mérsékelt növekedés várható. A Reuters konszenzusa szerint bevételnövekedés csak a Wells Fargónál, eredményjavulás pedig csak a Goldman Sachsnál várható.

Az amerikai betétbiztosító (FDIC) elnöke, Sheila Bair a CNBC-nek hétfőn azt mondta, a brit népszavazás nyomán drasztikusan megnőtt a valószínűsége, hogy a Fed idén már nem emel kamatot. Ez a bankok számára azt jelenti, hogy továbbra is nagy nyomás helyeződik marzsaikra, ami ellen a díjbevételes tevékenységek (pl. a kereskedés) felé történő elmozdulással védekezhetnek. Rövid távon sok szenvedés, hosszabb távon viszont reményei szerint normalizálódó kamatkörnyezet vár a bankokra.
Természetesen nem minden bank és nem minden üzletág jövőképe ennyire rossz. A Goldman Sachs például a tavalyi második negyedévben jelentős összegű jogi költséget számolt el, az alacsony bázis miatt javulhat éves összevetésben nála a negyedéves eredmény.

Kevésbé „virtuális” teljesítményjavulást mutathat a jelzáloghitelezés és – az Amerikában Magyarországhoz képest nem elhanyagolható – hitelkiváltási piac, amely a továbbra is alacsony kamatszintből húzhat hasznot. Nem a marzsok tekintetében, azok ugyanis a laposodó hozamgörbe következtében szűkek maradhatnak, hanem sokkal inkább a lakossági hitelkereslet bővülésének köszönhetően. A legnagyobb amerikai bankok közül a Wells Fargo üzleti modelljének kedvezhet ez a jelenség leginkább, e bank esetében ígérkezik a legkisebbnek az elemzői becslések romlása. A piaci várakozások szerint úgy tűnik, ez lesz az egyetlen amerikai nagybank, amely két számjegyű tőkearányos megtérülést (ROE) fog elérni idén.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.