BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vihar előtti csönd honol a font piacán

Az Egyesült Királyság kormánya ma várha­tóan hivatalosan is elindítja a szigetország kilépését az unióból. A font piacán mára komolyabb mozgás nem várható, hosszabb távon azonban messze nem ilyen egységes a kép

Bár az eseményt kiemelt figyelem övezi, a kockázatokról, lehetőségekről naponta jelennek meg híradások, a font piaca abszolút nyugodt az esemény előtt – mutatott rá Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője. A származtatott volatilitás tavaly augusztus óta magas ugyan, de hullámszerű változás, csapongás rövid (egy hét) és hosszabb (három-hat hónap) távon sem mutatkozik. Magyarán a font határidős, illetve opciós piacának árazása alapján számolt mutató – amely a Brexit-népszavazást követően egekbe ugrott – komoly meglepetésszerű piaci reakciókat nem tükröz.

Ez a viszonylagos nyugalom talán annak köszönhető, hogy az elmúlt hónapokban sok minden kiderült ebben a kusza történetben – fogalmazott Pálffy Gergely. A piac viszont kicsit már belefáradt az események értékelésébe, és talán ennek is köszönhető ez az érdekes helyzet.

Az 50. cikkely aktiválása már nem jelent új kockázatot a font számára – emelte ki Ötvös Mihály, a CIB Bank szenior deviza-üzletkötője. Az utána következő események forgatókönyve viszont nem ismert.

Rövid távon Ötvös Mihály szerint kevésbé várható, hogy a Brexit-téma mozgatná az árfolyamot. Jelenleg elsősorban a FED kamatemelését követő dollárgyengülés foglalkoztatja a piacokat, aminek köszönhetően a font-dollár árfolyam is emelkedik. Az elmúlt hetekben több kedvező brit adat is napvilágot látott, és a CPI (fogyasztói árindex), valamint a februári kiskereskedelmi eladások is meghaladták a piaci várakozásokat. Ráadásul a Bank of England legutóbbi ülésén a monetáris tanács egyik tagja 25 bázispontos emelést javasolt. További fonterősítő esemény lehet, ha a franciaországi választásokon a szélsőségesnek tartott Le Pen nyerne a második forduló után. Ebben az esetben elsősorban az euróhoz képest lenne markáns a font erősödése. Ha valamelyik mérsékelt jelölt győz, úgy várhatóan az euró indulhat fölfelé.

A CIB Bank szakembere szerint a font az euróval szemben a következő időszakban 0,83–0,88 között mozoghat. A font-dollár devizapár egyre közelebb kerül a technikailag fontos 1,2705-es szinthez. Itt húzódik a 200 napos mozgó átlag, ahol erős technikai ellenállás lehet. Ha a font ezt megtartja, akkor az árfolyam visszatérhet a Brexit óta jellemző 1,20–1,26-os sávba. Ha kitör, akkor az 1,2785-es következő ellenállás után már nem igazán áll az útjába semmi 1,30 dollárig Ötvös Mihály előrejelzésében.

A mai bejelentésnek a font piacára közvetlen hatása Szántó András, az Equilor Befektetési Zrt. lakosságiüzletág-igazgatója szerint sem lesz. Hosszabb távon azonban a szakember az általános piaci hangulatnál picit pesszimistább, így a következő hónapokban a font gyengülését várja.

Szántó szerint sok olyan terület van, ahol a becsültnél kedvezőtlenebbek lesznek a hatások, így mindent összevetve a font 10 százalék körüli gyengülését várja az euróval szemben. A következő hónapokban akár a 0,95-os szintig eshet a font, de paritásközeli árfolyamot sem tart elképzelhetetlennek. A dollár piacán az Equilornál erősödésre számítanak, ezért az amerikai fizetőeszköz ellenében a font akár 20 százalékkal is gyengülhet a jelenlegi 1,26 körüli szintről, és itt sem elképzelhetetlen a paritás elérése. A forint-font viszonylatban a 300 forintos szint elérése is realitássá válhat a jelenlegi 350 fölötti szintről – mindezek alapján a szakember arra figyelmeztet, hogy érdemes fedezni a fontpozíciókat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.