BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viszik a lakáshitelt

A személyi hiteleknél 15, a lakáshiteleknél 14 százalékos piacbővülésre számít az idén a K&H. A hitelintézet szerint 30 ezer CSOK-kérelmet is benyújthatnak, amelyek után akár 100 milliárd forint támogatást is kifizethet az állam

Tovább nő az idén a lakossági hitelek piaca – mondta Rajna Gábor, a K&H Bank értékesítési igazgatója. A jelzáloghiteleknél 14, a személyi hiteleknél 15 százalékos bővülést vár a hitelintézet, ami azt jelenti, hogy az idén 600 milliárd forintnyi jelzálog- és 240 milliárd forintnyi személyi kölcsönt helyezhetnek ki Magyarországon. A január már nagyon erős volt, a K&H-hoz az év első hónapjában 60 százalékkal több igénylés futott be, mint tavaly, és a folyósított összeg is 69 százalékkal emelkedett. A kilátások kedvezők, a kamatkörnyezet várhatóan alacsony marad, a nettó reálbérek emelkednek, a GDP is nagyobb mértékben nőhet, ennek következtében pedig az ingatlanpiac is élénkül. Egyre több cég indíthat új projekteket, ennek jeleit már látják a bankok.

Tavaly egyébként 500 milliárd forintnyi jelzáloghitel-kihelyezésre számított a K&H, ennél végül valamivel több, 528 milliárd forintnyi kölcsönt folyósítottak a hitelintézetek. Az ingatlanpiaci adásvételek száma 128 ezer volt, és körülbelül 10 ezer új lakás épült fel az országban. Az idén ez a szám tovább nőhet, hiszen a 2016-ban kiadott lakásépítési engedélyek és bejelentések száma 31 559 volt, az ingatlanok jelentős része pedig az idén épülhet meg.

A jelzálog-hitelezési és ingatlanpiacot a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) is pörgeti. 2016-ban közel 30 ezer igénylést nyújtottak be, és Rajna szerint az idén is lehet ennyire számítani. Az államnak ez körülbelül 90 milliárd forintjába kerülhet, de ha sok új ingatlanra igénylik a támogatást, akár 100 milliárd forintig is felkúszhat a számla. A K&H-hoz 2017 januárjának végéig 3656 CSOK-kérelem futott be, az igényelt támogatások összege elérte a 9,9 milliárd forintot, egy átlagos család tehát 2,7 millió forintot kért az államtól. Az új lakás esetén három gyerekre járó 10 millió forintos támogatást eddig az igénylők 11 százaléka kérte. Rajna szerint egyébként jó a kormány ötlete, hogy az elmaradottabb régiókban még jobban ösztönözze a lakásépítéseket és -felújításokat, mivel hatalmas különbségek vannak az egyes országrészek ingatlanpiacán.

A CSOK-osok többsége hitelt is felvesz a kiszemelt ingatlan megvásárlásához vagy felépítéséhez. Az ilyen hitelek átlagos összege 7,5 millió forint. Ez hasonló ahhoz, amit a CSOK nélkül vásárlók vesznek fel, ők átlagosan 8 millió forintot kérnek. Az ügyfelek kétharmada a K&H-nál változó kamatozású hitelt választ, amelynek alacsonyabb a kamata és a törlesztőrészlete is. Egy 8 milliós lakáshitelnek egyéves kamatperiódus és 20 éves futamidő mellett csupán 43 ezer forint a részlete, ötéves kamatperiódussal ugyanez a hitel 48 ezres törlesztővel indul. Az ügyfelek részéről volna igény még hosszabb távú kiszámíthatóságra is, de minél hosszabb a kamatperiódus, annál drágább a hitel. Egy másik banknál például egy tízéves kamatperiódusú 8 millió forintos kölcsön induló részlete 60 ezer, egy húszéves kamatperiódusúé pedig 68 ezer forint lenne – magyarázta Rajna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.