BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állampapírok képében érkezett meg az alternatíva

Háda Bálint | Az arany árfolyama szerdán 18 hónapos mélypontját érte el, azzal párhuzamosan, ahogy az amerikai dollár 13 havi csúcsára emelkedett, miután a török gazdasági gondok egyre nagyobb aggodalmat keltettek a befektetői körökben. Az európai, főleg spanyol, francia és olasz bankok jelentős török kitettsége az euróval szemben is méretes ralit eredményezett. A dollár helyzetét a hat másik legfontosabb devizával szemben tükröző index 2017 júniusa óta nem látott szintre emelkedett. Úgy tűnik, a befektetők egyre inkább alternatívát látnak a dollárban az arannyal szemben.

A sárga nemesfém már majdnem 10 százalékot esett január elseje óta, ahogy fokozatosan ragyog fel az alternatív lehetőség a befektetői horizonton. Az év elején jelent meg először az emelkedő infláció az amerikai várakozásokban, a referenciának számító tízéves állampapírhozamokat 3 százalékos szintre emelve. Ez azonban még nem adott az aranynak elég nagy pofont. A Fed akkoriban határozottan azt kommunikálta, hogy az áremelkedés ütemének gyorsulása átmeneti. Az üzenetet a piac is komolyan vette, és bizonytalan volt abban, hogy a jegybank szerepét betöltő intézmény kitartó lesz-e, és a decemberben ígért kamatemelés-sorozat – amely akkor még csak három 25 bázispontos lépést tartalmazott – valóban megvalósul-e. A kiütés egészen júniusig, az idei második kamatemelésig váratott magára. Ezt egyébként határozott Fed-kommunikáció is körbevette azzal, hogy a kamatemelési lépések a terv szerint megtörténnek, sőt az időközben megjelent adatok egy negyedik lépés jogosságát is egyre inkább alátámasztani látszottak. Ez azonban még kevés is lehetett volna. Elég, ha az elmúlt év első felére gondolunk, amikor a Fed kamatemelési sorozata ellenére a dollár folyamatosan gyengült az euróval szemben, fittyet hányva egy jelentősebb kamatkülönbözetre, amely a dollár javára szólt, és szól ma is. Emellett azonban arra is szükség volt, hogy az – elsősorban az olajárak emelkedése által hajtott – inflációs várakozások megjelenjenek az állampapírhozamokban, és a tízéves hozamokat legalább 2,70 százalék fölé emeljék. A válság időszakát jellemző „nőszemély”, TINA (there is no alternative) ezzel az arany piacáról is eltávozott. Az azonban, hogy megjelent az alternatíva az amerikai állampapírok képében, azt is jelenti, hogy nemcsak lezárult egy harmincéves hozamcsökkenési trend időszaka, de elkezdődött egy másik időszak, a hozamemelkedésé, amikor az a bizonyos inga elindul vissza az ellenkező oldali szélsőértéke felé. A trendfordulás megerősítésének szintjét (technikai elemzés alapján 3,3 százalék közelében) még nem értük el, ám ezt inkább a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak késleltetik, hiszen a Fed közleményének szövegéből júniusban kikerült az a megállapítás, hogy a várható gazdasági növekedés üteme „fokozatos” kamatemelési lépéseket tesz szükségessé. A hozamgörbe laposodásától való félelem továbbra is élő aggodalom, hiszen a tízéves és a kétéves amerikai államkötvények hozamkülönbsége most is csak 25 bázispont. A jelenség az utóbbi hatvan esztendőben mindig recessziót vetített előre az Egyesült Államokban.

A spekulatív nyitott határidős nettó vételi pozíciók mennyiségének alakulása is azt mutatja, hogy a befektetők kedve elment az aranytól, és az amerikai gazdaság és az amerikai állampapírok biztos menedéket nyújtanak a problémás időkben, amint azt az amerikai–török konfliktusra való reakció is mutatja. A pozíciók száma a Bloomberg legutóbbi adatai szerint 12 688 volt, ez egészen közel áll a 2015 végi mélyponthoz, az utóbbi négy év minimumértékéhez. 2017 augusztusában ez az érték még meghaladta a 250 ezer kontraktust, az utóbbi négy esztendő csúcsa pedig 2016 közepén 350 ezer volt.

A technikai elemzés azt mutatja, hogy az arany jegyzése tesztelni fogja az 1120 dollár közelében húzódó támaszt is, amelyet 2016. decemberi mélypontok jelölnek ki. Ha ez is elesne, akkor a további esést a következő lehetséges támasz 1050 dollár közelében akadályozhatja meg.

A határidős kötések alapján a piac a szeptemberi újabb 25 bázispontos amerikai kamatemelést biztosra veszi (93,6 százalék), de­cemberre pedig 63,7 százalékos eséllyel árazza az újabbat. Idén tehát kevéssé valószínű, hogy az arany árfolyama magára találjon, inkább csak padlót foghat. Nem kell azonban temetni a sárga nemesfémet. Az amerikai gazdasági növekedés 2019-ben akár vissza is fordulhat, és az arany visszanyerheti korábbi csillogását. Ennek az lehet az oka, hogy a dollár ismét gyengülő pályára állhat, mivel a Fed 2019 közepe táján „időt kérhet” a kamatemelés tekintetében az Egyesült Államok gazdaságának lassulása miatt. Ebben az esetben az arany akár 1350 közelébe korrigálhat vissza.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.