BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japánban sem terem babér a Huaweinek

Kémkedés, csalás, pénzmosás és az Irán elleni nemzetközi­ szankciók megsértése is szerepel a Huawei bűnlajstromán. A vállalat visszautasítja a gyanúsítást, a cég érdekében már Peking is erélyesen fellépett.

Japán három legnagyobb távközlési szolgáltatója is úgy dönthet, hogy nem kér a Huawei hálózati eszközeiből, s a botrányba keveredett kínai cég közreműködése nélkül építi ki új generációs, 5G-s mobilhálózatát – értesült a Kjodó hírügynökség. A kínai vállalat szoros kormányzati kapcsolatai miatt vált nemkívánatossá, s osztozik sorsában az Irán elleni gazdasági szankciók megsértését elismerő ZTE is. Az NTT Docomo és a KDDI mobilcégnél még nem született végleges döntés az ügyben, a Softbank Mobile szóvivője azt közölte, hogy a japán kormány álláspontját szem előtt tartva döntenek majd, amúgy a meglévő hálózatukban viszonylag alacsony a Huawei eszközeinek aránya. Hármuk közül mégis a Softbank kínai kitettsége a legnagyobb, a Reuters szakértői szerint ez és az 5G-hálózat kiépítésénél emiatt felmerülő esetleges csúszás tükröződik a cég árfolyamának hétfői 3,5 százalékos esésében. A Docomo és a KDDI árfolyama 1-1 százalékos mínuszban zárt.

Tokió egyébként a múlt héten már érzékeltette, hogy valószínűleg megfogadja Washington ajánlását, és a kormányzati szférában betiltja a kínai eszközök alkalmazását. Japán ezzel az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland mellé sorakozna föl. A lista bővül, legutóbb Belgium jelezte csatlakozási szándékát, ha az általa megrendelt független vizsgálatok is azt derítik ki, hogy fennáll a kémkedés kockázata.

A két kínai cég előrenyomulását megszenvedő Nokia és Ericsson számára már a kémgyanú is elég ahhoz, hogy elvihesse a kínaiak elől a megrendeléseket: a finnek részvénye 4,3, a svédeké 6,7 százalékkal erősödött az utóbbi egy hétben. A ZTE ezalatt 5 százalékot gyengült.

A kémügyet az Egyesült Államok technológiai kérdésként kezeli, a Huawei-alapító lányának felelősségre vonása viszont a bűnügyi kategóriába esik. A Kanadában de­cember elsején letartóztatott Meng Van-csounak az Irán elleni amerikai szankciók szándékos és folytatólagos megsértéséért kell majd felelnie, amint kiadják Amerikának.

A Huawei globális pénzügyi igazgatójaként dolgozó Meng erős pekingi politikai kapcsolatait mindenesetre jól jellemzi, hogy Kína a hét végén bekérette az amerikai nagykövetet, s követelte a vádak ejtését és Meng azonnali szabadon bocsátását. A Huawei 2010 és 2014 között embargó alá eső amerikai technológiát tartalmazó távközlési eszközöket adott el Iránnak a hongkongi bejegyzésű Skycom nevű fedőcégén keresztül. A több mint százmillió dolláros üzletben a gyanú szerint Meng vezetésével megtévesztették a közreműködő HSBC és Standard Chartered bankot is. A bankok feladata volt a Skycom teheráni fiókvállalatánál jelentkező vételárat kivinni az országból.

Kanadában tegnap folytatódott Meng pénteken elnapolt meghallgatása, a magas vérnyomásra és alvászavarokra panaszkodó 46 éves üzletasszony óvadékot tenne le, hogy szabadlábon védekezhessen. Van hová mennie, hiszen Vancouverben két, egyenként is több millió dollárt érő ingatlannal rendelkezik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.