Már az ügyfeleknél vannak az átszerződési ajánlatok
A SZÉP-kártyát érintő májusi kormányrendelet-módosítás szerint a kibocsátó társaságok januártól már csak az ügyfelek számára nyitott (al)számlán kezelhetik a kártyabirtokosok munkáltatói által az ügyfeleknek juttatott SZÉP-kártyás összegeket, miután a szolgáltatást pénzforgalmi szolgáltatóként kell végezniük. Az ügyfeleknek a pénzforgalmi szolgáltatókkal a jogszabályok szerint közvetlenül kell szerződniük. Így januártól új kártyát már nem lehet a munkáltatón keresztül igényelni, ahhoz a kibocsátóhoz kell majd fordulni a rendszerbe újonnan bekerülőknek.
Fontos továbbá, hogy a forgalomban lévő kártyákat és a rajtuk található összegeket nem érinti a változás, azaz a SZÉP-kártyák birtokosai december 31-ig a plasztikok mögött álló számlákra érkező pénzeket az eddigi módon használhatják fel. Új összeg azonban január 1-jétől már csak azokra a számlákra érkezhet, amelyekkel kapcsolatban a kártyakibocsátó és az ügyfél eleget tett a kétoldalú szerződésmódosítási előírásnak.
A jogalkotó az átszerződést rendkívül ügyfélbarát szabályozással tette lehetővé. A szolgáltatóknak tértivevényes levélben vagy elektronikus úton kell eljuttatniuk a szerződésmódosítási dokumentumot az ügyfeleknek – emiatt persze nagyban megnő majd az értesített küldemények kiadását lebonyolító postákon a sor –, ám a szerződésekkel ezt követően az ügyfélnek egyetlen esetet kivéve semmit sem kell tennie. A szerződésmódosítást ugyanis a kormányrendelet szerint elfogadottnak kell tekinteni akkor, ha az ügyfél az értesítés átvételét követő 15 napon belül – egy elutasító nyilatkozat visszaküldésével – nem jelzi, hogy nem fogadja el a módosítást.
Az OTP Pénztárszolgáltató október 15-én kezdte meg a szerződésmódosítások kiküldését, előzetes terveik szerint a postázásokkal a múlt hét végére készültek el. A K&H-nál szervezeti átalakulás is zajlott az átszerződés kapcsán: a kártyakibocsátásért eddig felelős K&H Csoportszolgáltató Kft. helyett december 1-jétől már a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtására jogosult anyabank végzi a plasztikok kibocsátását. Hasonlóan léptek az MKB-nál is, ahol azt közölték, hogy november végéig valamennyi SZÉP-kártya birtokosa részére eljuttatták már az új számlavezetési ajánlatukat.
A szolgáltatóknál a számlavezetés ingyenes, azonban jövő májustól él majd a rendeletmódosítás azon eleme, amely szerint a két évvel korábban a számlákra érkező pénzeket már nem kell visszautalni a munkáltatónak, azok az ügyfelek számláin maradnak. A számlavezető ebben az esetben havi 3 százalékos költséget vonhat el.


