A gyógyszer-szerializációs kötelezettségek bizonyára még a második és harmadik negyedévben is okozhatnak fejfájást és bevételkiesést a Richternek – vélik elemzők. Egyikük épp ezzel indokolta, hogy a következő 12 hónapban emelkedhet a Richter-részvények volatilitása. A Raiffeisen eddig 6200 forintos 12 havi célár mellett vételre ajánlotta a Richter-papírokat, tegnaptól viszont már csupán tartás van érvényben, az új célszint 5700 forint. Oleg Galbur, a Raiffeisen szektorelemzője a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a generikus Richter-termékek gyártásával kapcsolatos bizonytalanság miatt a részvény bétáját az eddigi 0,9-es értékről 1-re emelte, ez volt a legfőbb kiváltó oka a célárcsökkentésnek. A béta érték változtatása annyit jelent, hogy a Raiffeisen eddig a Richter-papírok árfolyamkilengését alacsonyabb mértékűnek vélte a magyar piac átlagához képest, most viszont megegyező volatilitásra számít.
A Raiffeisen kiemelte, hogy a szerializációs kötelezettségek miatt (a generikus gyógyszerek csomagolását egyedi azonosítóval kell ellátni a FÁK- és a kelet-közép-
európai országokban) a Richter az első negyedévben nem tudta száz százalékban kihasználni a gyártási kapacitásait, emiatt mintegy 20-30 millió euró esett ki a negyedéves 383 millió eurós értékesítésből. Ez a bevételkiesés azonban nem rontotta látványosan a Richter negyedéves eredményszámait: az amerikai kereskedelmi partnertől, az Allergantól érkező 25,6 millió eurós mérföldkőbevétel szinte teljesen ellensúlyozta a negatív hatást.
Oleg Galbur hozzátette a Világgazdaságnak, hogy a májusra várt Vraylar-indikáció kiterjesztésével kapcsolatban továbbra is optimista. Ismert, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) még ebben a hónapban dönt a cariprazine hatóanyagú antipszichotikum alkalmazásának esetleges kiterjesztéséről a bipoláris depresszió kezelésére, a jelenlegi két javallat mellett. A Richternek kedvező döntés esetén a termék amerikai értékesítéséből érkező bevételrészesedés (royalty) közép- és hosszú távon is növekvő pályán maradhat – vélik a Raiffeisennél. Az elemző arra számít, hogy az FDA-döntés mellett meghatározó lehet a részvényárfolyam rövid távú alakulása szempontjából a kapacitáskihasználtság és az Esmya-bevételek alakulása.
A gyorsjelentésre a részvény három kereskedési nap alatt több mint 11 százalékot esett, a Raiffeisen mellett több célárcsökkentés is érkezett eddig. Szokás szerint a Jefferies lépése volt a legdrasztikusabb, elemzője 5570 forintról 4460 forintra vágta vissza a célárat, az ajánlást pedig tartásról alulteljesítésre módosította (ez azt jelenti, hogy az árfolyam akár 10 százalékkal is csökkenhet). A JP Morgan 6150-re csökkentette a Richter célárát a korábbi 6410 forintról, de továbbra is felülsúlyozásra ajánlja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.