Pénz- és tőkepiac

Az ipari cégek húzzák a hitelezést

Változatlanul a feldolgozóipari cégek húzzák a vállalati hitelezést Magyarországon: szeptemberben már ez a szektor adta a teljes állomány negyedét. Kiugró mértékben nőtt az energiaszolgáltatók hitelállománya.

Az elmúlt évekhez hasonlóan 2019 első kilenc hónapjában is a feldolgozóipari vállalatoknak jutott a legnagyobb szerep a nem pénzügyi cégek hitelállományának növekedésében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikáiból. Miközben a teljes nem pénzügyi vállalati hitelállomány 13,8 százalékkal emelkedett a szeptemberig tartó egy év alatt, a feldolgozóipari cégeknél 24,8 százalékos volt az éves növekedés, 2081,5 milliárdos állomány mellett. Ez azt jelenti, hogy a harmadik negyedév végén a feldolgozóipari cégek már a teljes vállalati kölcsönállomány pontosan egynegyedét adták, szemben a 2018 szeptemberében mért 22,8 százalékkal. A feldolgozóiparon belül külön érdemes megemlíteni a gépipart, ahol egyetlen év alatt 45,3 százalékkal, 658 milliárd forintra ugrott a kimutatott állomány.

A vállalati hitelpiaci tortából szintén igen nagy szeletet kihasító és járműjavítás ugyanakkor némileg elmaradt az átlagtól, az éves állománynövekedés az MNB adatai szerint 9,5 százalékot tett ki, 1392 milliárdos szeptember végi állomány mellett. Az ingatlanügyekben érdekelt vállalatoknál szintén az átlagtól elmaradó – de így is igen dinamikus, 11,7 százalékos – volt az éves bővülés, a szeptemberre kimutatott állomány valamivel 1570 milliárd forint felett járt. Ezzel az ingatlanpiacon érdekelt cégek részesedése 19,2-ről 18,9 százalékra csökkent a teljes portfólión belül.

Figyelemre méltó azonban, hogy a villamosenergia-, gáz- és gőzellátásban érdekelt cégek hiteleinek mennyisége majdnem a duplájára ugrott a szeptemberig tartó egy év alatt, megközelítve a 277 milliárd forintot. Jóval az átlag felett, csaknem 35 százalékkal növekedett emellett a pénzügyi, biztosítási vonalon érdekelt vállalkozások hiteleinek mennyisége is. Átlagon felüli bővülést mutatott a mezőgazdasági ágazat is, amelynek hitelállománya 15,3 százalékkal, 406,9 milliárd forintra nőtt.

A kimutatható változások ellenére ugyanakkor nem történt jelentős átrendeződés a céges hitelek ágazatok szerinti megoszlásában: a három legnagyobb terület – a feldolgozóipar, a kereskedelem és az ingatlanügyek – 2018 szeptemberében a teljes portfólió 59,4 százalékát adta, ami csak kevéssel marad el az ősz eleji 60,6 százalékos aránytól.

Ami a céges hitelek terméktípusok szerinti megoszlását illeti, a folyószámlahitelek súlya valamelyest csökkent az elmúlt egy év alatt: a bővülési ütem nem érte el a 10 százalékot, és a harmadik negyedév végére 1580 milliárd forintra hízott a kimutatott állomány. Az egyéb, éven belüli lejáratú hiteleknél viszont több mint 26 százalékos növekményt mért az MNB, 773,9 milliárd forintos összesített mennyiséggel. Az éven túli lejáratú hiteleknél az egy és öt év közötti futamidejűek állományának bővülése kissé elmaradt az átlagtól – 12,3 százalékot ért el –, ám az öt éven túli lejáratú, zömében beruházási hiteleknél már több mint 14 százalékos éves növekedést mutatott ki a jegybank, 3731,3 milliárd forintos állomány mellett.

Ezek is érdekelhetik