A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elmúlt öt évben hat forint címletet cserélt, 2019 december 31-én pedig lezárul a bankjegycsere program – hangzott el az jegybankban tartott sajtótájékoztatón.
A bankjegyek cseréje összesen 4-5 milliárd forint többlet költséget jelentett a jegybanknak, válaszolta a Világgazdaság kérdésére Pataki Tibor az MNB igazgatója.
Az elmúlt öt évben az 1997-től kibocsátott forint bankjegyeket cserélték le, öt címlet esetében már csak az új bankjegyek vannak forgalomban, a tízezer forintos esetében pedig a régi címletekkel december 31-ig lehet fizetni.
A készpénzcsere során 900 millió megújított forint bankjegyet gyártottak le, és 350 millió régi bankjegyet vontak be, aminek az összsúlya 350 tonna. Pataki Tibor hozzátette:
a bevont régi bankjegyek mindössze 4 százaléka nem áramlott vissza a jegybankba.
A magyar gazdaság készpénzintenzív, a GDP arányában mért készpénzállomány eléri a 14 százalékot – erről már Bódi-Schubert Anikó az MNB főosztályvezetője beszélt.
Hozzátette, míg Svédországban a bankjegyállomány GDP arányosan az 1 százalékot éri el, Dániában 3 százalék, az Amerikai Egyesült Államokban pedig 8 százalék a készpénzállomány nagysága. Ugyanakkor az, hogy mennyi készpénzt használ egy ország az nem tekinthető fejlettségi mutatónak.
Az MNB a bankjegycsere program keretében elindított egy a világon egyedülálló forint applikációt is (Forint App), ami a lakosság számára nyújt segítséget a bankjegy valódiságának vizsgálatára.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Forint App nem helyettesíti a professzionális bankjegyellenőrző berendezéseket, és hozzátették az applikáció ingyenes és bármelyik app store-ból letölthető. Az alkalmazás egyébként két funkcióval rendelkezik egyrészt a forint bankjegyek előoldaláról készített fénykép segítségével lehetőséget biztosítanak azok valódiságának a vizsgálatára, másrészt a bankjegyek hátoldali képéhez kapcsolódó kiterjesztett valóság élményt is nyújtanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.