K. B. | A műholdas internet hamarosan a háttérbe szorulhat, az Alphabet és a SoftBank innovációs leányvállalatainak köszönhetően ugyanis a sztratoszférában repülő, antennákkal felszerelt drónokkal és léggömbökkel fedik le a fehér foltokat a mobilszolgáltatás globális térképén. A Google anyacégéhez, az Alphabethez tartozó Loon és a japán Maszajosi Szan által irányított SoftBank HAPSMobile nevű leányvállalata drónokkal viszi fel a nagy sebességű internetet 20 kilométeres magasságba, kettejük tavaly áprilisban kötött szövetsége – amelynek keretében a japánok 125 millió dollárral szálltak be a Loonba – beérni látszik. Olyannyira, hogy a projektjük széles körű támogatottságot élvez, társult hozzá például a repülőgépgyártó Airbus, a távközlési hálózatokat építő finn Nokia és svéd Ericsson, szolgáltatói oldalról pedig a China Telecom és a Deutsche Telekom.
Az Alphabet számára a Loon kiemelten kezelt vállalkozássá vált, miután Sundar Pichai vezérigazgató immár inkább konkrét, hosszabb távon profitra váltható ötletek felkarolását favorizálja, szemben a pénznyelő, de eredményt nem hozó projektekkel, mint amilyen az e hónapban leállított Makani volt, amely a sárkányeregetésből próbálkozott szélenergiát termelni. A léggömbös technológiát fejlesztő Loon és a drónokra támaszkodó HAPSMobile közösen kezdeményezi a légkörbe feljuttatott hálózati eszközök használatának átfogó, egységes szabályozását, a vonatkozó szabványok lefektetését. A Loon kenyai és perui mobilszolgáltatókkal a lefedettségük javításához alkalmazza tesztüzemben a technológiáját, míg a HAPSMobile a NASA egyik kaliforniai telephelyén kísérletezik a nyolcvan méter szárnyszélességű óriásdrónjaival.
A Reuters szerint olyan jól haladnak, hogy találmányuk kereskedelmi hasznosítása már 2023-ban meg is kezdődhet. A napelemekkel táplált HAWK30 drónok egyelőre stabilan csak az Egyenlítőtől számított plusz-mínusz 30 fokos szélességikör-tartományon belül képesek szolgáltatni, de a sáv szélességét később 50 fokig javítják fel, így abban már az Alphabetnek otthont adó Egyesült Államok és a SoftBank hazája, Japán is bele fog férni.
Ha így lesz, azzal alaposan feladják a leckét a műholdas internettechnológiát a globális internetlefedettség eléréséhez eszközül választó olyan innovátorok számára, mint Elon Musk (Tesla), Richard Branson (Virgin) vagy Jeff Bezos (Amazon).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.