Kadlót Tibor | Nem mozgatta meg a PannErgy részvényárfolyamát a megújuló energiát hasznosító társaság első negyedéves termelési beszámolója, a kurzus az előző napi 666 forintos záróértéke környékén mozgott tegnap délután. Heves befektetői reakciókat nem is indokol a minapi tájékoztatás, amely szerint a vállalat a kijelölt úton halad idei céljainak teljesítése felé.
A geotermikus energiát termelő vállalat összesen 613 ezer gigajoule hőmennyiséget értékesített partnereinek január és március között, 2,6 százalékkal elmaradva a tavalyi teljesítménytől, a korábbi évek azonos időszaki adatait azonban jóval túlszárnyalva. A Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett vállalat vezetése előzetesen 621 ezer gigajoule-nyi hőértékesítést tervezett 2020 első negyedévében, a kitűzött célnál így csupán minimálisan alacsonyabb tényszámokat szállított a március végén zárult periódusban.
A társaság számára a fűtési időszakban a 2–8 Celsius-fok közötti külső hőmérséklet a legideálisabb a hőértékesítésre, ami 2019-hez hasonlóan az idei év elején is kedvezett a társaságnak. A megszokottnál nagyobb, napon belüli hőingadozások ezzel szemben rontották a külső környezetet, ez utóbbi magyarázza a jóval gyengébb márciusi, és ezáltal a szerényebb egész negyedéves teljesítményt.
A vállalat meghatározó projektjei közül a miskolci 300 ezer gigajoule energiát értékesített, 2 százalékkal meghaladva az egy évvel ezelőtti teljesítményt. A győri távhőszolgáltatást is kiszolgáló projektek együttes értékesítése viszont 7 százalékkal csökkent, végül 303 ezer gigajoule átadott hőmennyiséggel zárták az időszakot. A portfólió lényegesen kisebb elemét képező szentlőrinci rendszerben 4 százalékkal növelte értékesítését a PannErgy.
A PannErgy 2020 első időszakának értékesítési adatai szerint megerősítette az éves rendes közgyűlés előterjesztéseinek részeként publikált hőértékesítési és eredményvárakozását is. A vállalat továbbra is azzal számol, hogy az értékesített konszolidált hőmennyiség 1,64 millió gigajoule lehet idén. Ehhez a második negyedév negyedmillió gigajoule-lal járulhat hozzá, a szezonálisan leggyengébb július–szeptember közötti időszakban pedig 165 ezer gigajoule energiát szállíthat a társaság, és a távfűtési szezon beköszöntével, az utolsó negyedévben bő 600 ezer gigajoule továbbított hőmennyiséggel, jó teljesítménnyel zárja majd az évet.
A jelenlegi bizonytalan időszakban pozitív üzenetet hordoz, hogy korábban kitűzött EBITDA-célján sem módosított a társaság. A kamatok, adózás és értékcsökkenés előtti eredmény a 2,53–2,6 milliárd forint közötti tartományba, azaz lényegében a tavalyi eredményszint környékére érkezhet meg. A 2019-es eredmény után részvényenként 17 forint osztalék kifizetését tervezi a társaság.
Ugyancsak biztató, hogy a társaság a koronavírus-járvány hatásainak is kevésbé kitett, és az elmúlt időszak hektikus részvénypiacán is ütésállónak bizonyult: a PannErgy-papírok árazása az év elejétől 10 százalékkal csökkent, jóval kisebb mértékben, mint az ugyanezen az időtávon csaknem 30 százalékos veszteséget mutató BUX index.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.