BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Izgalmas hét előtt a tőkepiacok

A lezárások feloldása óta közzétett konjunktúraindikátorok is szerepet játszottak abban, hogy az amerikai tőzsdék mindenkori csúcsuk közelébe kerültek a múlt héten. Az optimista jövőkép a héten megerősítést nyerhet.

A tőkepiaci szereplők által kiemelten figyelt és eddig publikált bizalmi és előretekintő konjunktúraindikátorok – a lezárások feloldása óta – többnyire pozitív meglepetést okoztak, ezzel párhuzamosan a tőzsdei árazások is egy nagyon optimista jövőképet vetítenek előre. Ezért lesz fontos, hogy a New York Fed héten érkező feldolgozóipari inde­xe, beszerzésimenedzser-indexek (BMI), valamint az euró­övezeti fogyasztói bizalmi indexek vajon alátámasztják-e a felfokozott várakozásokat. A BMI-k javulásában az euróövezet kismértékben előrébb jár, mint az Egyesült Államok, mindkét térségben az aktivitás emelkedését jelző 50 pont felett tartózkodnak a feldolgozóipari és a szolgáltató szektorból érkező BMI-k is. Az adatok alakulása segíthet eldönteni azt a kérdést is, hogy tovább gyengül-e a dollár az euróval szemben – írták heti előzetesükben az OTP Bank makrogazdasági elemzői.

A második negyedévből érkező adatok legfontosabb tanulsága az volt, hogy az időben meghozott monetáris és fiskális politikai, valamint a lazább korlátozó intézkedéseknek köszönhetően az USA-ban a visszaesés mértéke kisebb volt, mint az euróövezetben. Most azonban már az a legfontosabb kérdés, hogy milyen ütemben folytatódhat tovább a lazítás kezdete óta folyamatban lévő kilábalás, és hogy meddig tarthat a havi adatok javulása. Ebben már intő jel lehetett a múlt héten beérkezett kínai kiskereskedelmi forgalom, amely elmaradt a várakozásoktól.

Közzéteszik az Európai Központi Bank és az amerikai Fed legutóbbi kamatdöntő üléséről készült jegyzőkönyvet is. Itt elsősorban annak lehet piaci hatása, ha a szövegből úgy tűnne, hogy a döntéshozók a további lazítás irányába hajlanak. A makrogazdasági adatok közül pedig amerikai ingatlan- és munkaerőpiaci adatok érkeznek. Az utóbbival kapcsolatban érdekesség, hogy már második hete csökken az új munkanélkülisegély-kérelmek száma, annak ellenére, hogy az országban a fertőzésszámok továbbra is magasak.

Csütörtökön török kamatdöntő ülés is lesz, amely a török líra mélyrepülése miatt tartogathat izgalmakat.

A jövő héten ismét érdemes lesz nyomon követni a mától csütörtökig tartó MNB-aukciókat, mivel a legutóbbi inflációs és GDP-adat is meglepetést tartogatott. „Összességében azt gondoljuk, hogy a rosszabb GDP-adat ellenére (a magas infláció miatt) a jegybank idén már nem lazít többet, de mivel egyelőre a forint és a hosszú hozamok sem reagáltak érdemben az elmúlt hét eseményeire, a jegybank nincsen lépéskényszerben. Ám fontos lesz figyelni, hogy a jövő héten tovább csökken-e az FX-swapok állománya, vagy visszafogja-e az MNB az állampapír-vásárlásait és az ötéves fedezetthitel-tendereit. Ezen túlmenően a rosszabb GDP-adat miatt elképzelhető, hogy a kormány akár már a jövő héten utalhat arra, hogy esetleg hajlandó újabb intézkedésekkel támogatni gazdaságot, ami a forint és a hosszú hozamok alakulása szempontjából is fontos fejlemény lenne” – véli Módos Dániel, az OTP elemzője.

A feldolgozóipari BMI-t

52,5

pontra várják az elemzők Németországban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.