BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Online is felveszi a harcot a csalókkal az MNB

vg | A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az itthon legnépszerűbb internetes keresőprogramon és a honlapján – tartalmának megújításával – az ügyfelek felvilágosítására tájékoztató kampányt indított a jogosulatlan, csaló befektetési szolgáltatókkal szemben.

Az MNB a piacmonitoring-tevé­kenysége során, illetve az ügyfelek bejelentései alapján észlelte, hogy – egyebek között a koronavírus-járvány nyomán megnőtt internetes forgalom következményeként – elszaporodtak a jogosulatlan vagy/és csalásgyanús befektetéseket reklámozó hirdetések. A kampány részeként az egyes jogosulatlan tevékenységekhez köthető – például az „extra kamat”, „magas hozam” kifejezésekre vonatkozó, de folyamatosan a legújabb gyanús tevékenységekhez is igazított – kulcsszavas keresések esetében az MNB honlapján figyelmeztetések, illetve további pénzügyi ismeretterjesztő jegybanki tartalmak jelennek meg előresorolva – vélhetően a jogosulatlan szolgáltatók hirdetéseihez egészen közel – a találati listákon.

Az MNB emellett folyamatosan naprakészen tartja honlapjának a jogosulatlan szolgáltatók kiszűrését segítő és további, a témához kötődő információkat nyújtó „figyelmeztetések” aloldalát is, hogy a befektetési szerződés megkötése előtt az ügyfelek egy gombnyomással ellenőrizni tudják, hogy az adott szolgáltató vagy magánszemély rendelkezik-e pénzügyi felügyeleti engedéllyel vagy regisztrációval.

A honlapon külön lekérdezhetők a hazai, illetve külföldi jegybankok, pénzügyi felügyeletek már ismert jogosulatlan szolgáltatóit felsoroló „feketelisták”. A jegybank emellett bemutatja az általa nem felügyelt, s olykor az ügyfelekkel szembeni visszaélésre használt eszközöket, így a befektetési arannyal, karbonkredittel, nyereségrészesedési joggal és az ICO-val kapcsolatos ügyletek főbb jellemzőit. A tájékoztatók részletesen ismertetik, hogy az ügyfelek miképp előzhetik meg, hogy jogosulatlan szolgáltatók áldozatává váljanak.

A jegybank legutóbb idén májusban hívta fel a figyelmet arra, hogy az otthonról online dolgozó több munkavállaló és az alacsony betéti kamatok miatt aktívabbá válhatnak az engedély nélküli internetes befektetési szolgáltatók, magánszemélyek. Csak az idén mintegy 1,3 milliárd forint piacfelügyeleti bírságot szabtak ki jogosulatlan szolgáltatókra, magánszemélyekre, és számos büntetőfeljelentést tettek a jogsértő cselekmények miatt.

Az idén 1,3 milliárd forint bírságot szabott ki a jegybank jogosulatlan szolgáltatókra

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.