Az OTP Nyugdíjpénztár friss kutatása szerint százból 78 magyar nem akar a rokonaira támaszkodni nyugdíjas éveiben, s az érintettek fele saját maga szeretné megteremteni nyugodt időskorának pénzügyi feltételeit. A magyarok ötödét leginkább az aggasztja időskorával kapcsolatban, hogy a hozzátartozói segítségére szorul majd, noha 28 százalékuk nem terhelné ezzel a rokonait, különösen a gyermekeit és az unokáit nem, 2 százalékuk pedig inkább hitelt venne fel, mint hogy kölcsönkérjen a rokonoktól. Mindezek ellenére a válaszadók 23 százaléka a házastársát, 22 százaléka a közeli rokonait jelölte meg, amikor azt kérdezték tőlük, hogy kitől számítanak segítségre nyugdíjasként.
A nyugdíjparadoxon abban is megjelenik, hogy miközben a válaszok szerint a magyaroknak kiemelten fontos az időskori anyagi függetlenség megteremtése, a gyakorlatban már jóval kevesebben szándékoznak megtenni a megteremtéséhez szükséges lépéseket: 39 százalékuk nem is tervez nyugdíjpénztári megtakarítással félretenni nyugdíjas éveire. Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója a kutatás lesújtó adatait szépítendő ugyanakkor arról beszélt, hogy az öngondoskodás gondolata egyre többekben nemcsak megfogalmazódik, hanem lépnek is érte: az idei év első hat hónapjában a járvány ellenére 5600-an csatlakoztak az OTP Nyugdíjpénztárhoz, valamint növekedett mind az egyéni, mind a munkáltatói hozzájárulások mértéke az előző év azonos időszakához képest.
Az érintettek
45
százaléka a rokonaira számít
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.