Négy-öt év múlva léphet a piacra önvezető képességekkel felruházott, szoftvervezérelt autójával az Apple – árulták el a Reutersnek a technológiai óriásnál folyó Titán projekt névtelenséget kérő ismerői. Maga a cég nem kommentálta a járműgyártás elindításáról kiszivárgott híreket, igaz, 2015 februárjában is csak a sajtóból lehetett megtudni, hogy az Apple létrehozta a Mac Systems Engineeringet, amelynek az élére a Mercedes amerikai kutatás-fejlesztési központjának vezetőjét, Johann Jungwirtht szerződtette. Ő autóipari fejlesztőmérnökökkel és formatervezőkkel egészítette ki csapatát, vélhetően azzal a céllal, hogy a megalkossa az iCart. Az akkori kutatásokról sem lehetett sokat megtudni azonkívül, hogy az Apple járművekbe beépíthető multimédiás és számos más alkalmazásokat futtató és felügyelő CarPlay szolgáltatását szeretnék tökélyre fejleszteni. Később a csapatot szélnek eresztették, a Titán projekt terve azonban időről időre előkerült, és a háttérben folyt a fejlesztőmunka, 2018-tól a Teslától igazolt Doug Field irányításával. Ennek eredményeként egy teljesen újnak mondott akkumulátortechnológiát hoztak létre, amely az elektromos autók esetében lényegesen nagyobb hatótávval kecsegtet, miközben a helytakarékos, továbbfejlesztett litium-vas-foszfát monocellás telepek gyártási költsége sokkal alacsonyabb a ma alkalmazott technológiákénál. A Reuters forrása szerint ez az iPhone megjelenéséhez hasonlítható mérföldkő lesz az akkumulátoriparban.
Az Apple profilbővítése nem lenne példa nélküli, hiszen a Google anyacége, az Alphabet évek óta dolgozik már az önvezető jármű kifejlesztésén, a Waymo projekt azonban a sofőr nélküli robotaxi-szolgáltatás kiépítésére koncentrál. Az ötletet a kínai internetes keresőóriás, a Baidu is megirigyelte, náluk az önvezető szolgáltatások technikai fejlesztésén túlmenően másfél hete jelentették be, hogy elektromos kisautó sorozatgyártásához keresnek partnert. Náluk is a robotaxizás áll a fókuszban, e szolgáltatásukat kísérleti jelleggel több kínai nagyvárosban is tesztelik.
A saját autó gyártásához egy komplett, szakadozásmentes beszállítói lánc létrehozása is szükséges, ami még egy olyan tapasztalt óriás számára is hatalmas feladat, mint az Apple. A villanyautók királyának, a Teslának is 17 évébe telt, amíg az ötlettől eljutott a problémamentes sorozatgyártáshoz és a nyereséges termeléshez. Az utóbbi az első fél év végén 194 milliárd dolláros mobilizálható készpénztartalékkal rendelkező Apple számára az első időkben nem feltétlenül szempont. Elemzők szerint a Tim Cook vezette amerikai óriás is az egyszerűbb és kevésbé kockázatos utat választja, és szerződéses partnerrel gyártatná saját fejlesztésű technológiával felturbózott autóját, amit saját márkája alatt forgalmazna. Szóba jöhet még a kifejlesztett önvezető technológia átadása és közös alkalmazása egy hagyományos, az Apple presztízséhez illő autógyártóval összefogásban.
Az Apple részvényárfolyama 3 százalékot erősödött az autógyártásról felröppent újabb hírekre, azaz a befektetőknek nincs ellenükre egy ilyen innovációs kaland.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.