BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szinte minden a részvények mellett szól

Emelkednek az inflációs várakozások Amerikában, gyengül a dollár, a kötvénypiaci reálhozamok mínuszosak, a Fed részéről ultraóvatos kommunikáció várható – s ez csak néhány érv, amelyek ismeretében a CIB Alapkezelő szakértői továbbra is a részvényárfolyamok emelkedését várják az idén.

Továbbra is bíznak a globális részvénypiacok emelkedésében a CIB Alapkezelő szakemberei. Tegnapi online sajtó­tájékoztatójukon Komm Tibor elnök-vezérigazgató elmondta: pozitív meglepetés a magyarországi befektetők tavaly tavaszi reakció­ja, a vártnál jóval kevesebb tőkét vontak ki a CIB-alapokból. A hagyományosan konzervatív szemlélet szerint összeállított CIB-alapok tavalyi teljesítménye vegyes volt, az éves hozamok mínusz 11 és plusz 18 százalék között szóródtak. Komm Tibor elmondta: a CIB befektetési jegyeinek mintegy felét vállalati ügyfelek tartják, körükben a rövid kötvényalapok a legkeresettebbek.

Hajdu Egon befektetési igazgató alapforgatókönyvében meghatározó a normalizáció: a világ országaiban a gazdaságok állapota van annyira rossz, hogy innen csak felfelé vezethet az út. Azzal kalkulálnak, hogy a vírus velünk marad, de az oltásokkal sikerül visszaszorítani. A normalizáció a gazdasági és a vállalati profit növekedésével jár, és inflációval, ezzel párhuzamosan emelkedő kötvényhozamokkal és rendkívül óvatos jegybanki kommunikációval, vagyis például az amerikai központi bank részéről még említés sem várható az eszközvásárlások visszafogására vonatkozóan. Ha ez a forgatókönyv teljesül, annak az eszközosztályok között egyértelműen a részvények lehetnek a nyertesei.

Meghatározó trend lehet a dollárgyengülés, és erősen teljesíthetnek a nyersanyagok. A befektetői attitűdről szólva Hajdu kiemelte, hogy a fő piacokat legfőképp a növekedési várakozások alakulása mozgatja, a kockázati étvágy továbbra is magas. Jó hír, hogy – leszámítva egyes amerikai tech papírokat – nincs buborék a globális részvénypiacokon, és a befektetői portfóliókban relatíve alacsony a részvénykitettség. Az utóbbira a magyarázat az, hogy a magánbefektetők zömmel fix hozamú eszközöket vásárolnak.

A CIB Alapkezelő szakértői úgy látják, a tavaly szenvedő értékalapú részvények idén kissé felülteljesítők lehetnek: ezeknek a ciklikus papíroknak a súlya egyébként Európában és – Japán kivételével – az összes ázsiai országban magas (a DAX indexben például 70 százalékos). Az európai value részvények külön utat járnak november óta: a globális részvény­piaci optimizmus ellenére ezekre nem nőtt a kereslet, ami azonban növekedési potenciált is jelent. Hogy a CIB szakértői az európai részvények helyett a fejlődő piacokat favorizálják, annak az az oka, hogy Európában a vírushelyzet alig javul, a kontinens gazdasága csak később térhet vissza a rendes kerékvágásba. Ráadásul a dollárgyengüléssel erősödő euró is előnytelen a nagy exportkitettségű vállalatoknak. A kontinens középvállalatainak papírjait viszont érdemes lehet felülsúlyozni.

Sok az érv az amerikai részvények mellett is, legfőképp például az inflációs várakozások emelkedése, valamint az USA-kötvények negatív reálhozama, és arra emlékeztettek a CIB szakértői, hogy idén a sajátrészvény-visszavásárlások hatását is érdemes figyelembe venni.

A Világgazdaság kérdésére Hajdu Egon elmondta: a magyar részvénypiac vélhetően együtt mozog az idén a vezető tőzsdeindexekkel. Hozzátette, a magyar piac rendre a feltörekvő régiók tőkepiaci mozgását követi, emiatt a BUX-ot is érdemes lehet felülsúlyozni, várakozása szerint a magyar index jobban teljesíthet idén a főbb nyugat-európai piacoknál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.