BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymás felé tapogatózik a két olajóriás

A pandémia és saját, elhibázottnak tűnő stratégiai döntései által egyaránt sújtott ExxonMobil és a Chevron gigaegyesülésről egyeztetett sajtóinformációk szerint.

A gazdaságtörténelem egyik legnagyobb potenciális cégegyesüléséről tárgyalt egymással a koronavírus-járvány kitörése után a két legnagyobb amerikai olajmulti elnök-vezérigazgatója – értesült a napokban a The Wall Street Journal. Darren Woods, az ExxonMobil és Mike Wirth, a Chevron első embere állítólag csupán előkészítő jellegű egyeztetést tartott, ám piaci hírek szerint visszatérhetnek még a témára.

Ha valóban létrejönne a megállapodás, és újra fuzionálna John D. Rockefeller egykori Standard Oil nevű vállalatának két leghatalmasabb jogutódja (a társaságot az amerikai hatóságok 1911-ben éppen a monopolhelyzete miatt darabolták nem kevesebb, mint 34 részre), az teljesen átformálná a globális kőolajipart. A két cég összesített piaci értéke eléri a 350 milliárd dollárt, az összeolvadás után az új társaság a 800 milliárd dollár tőzsdei kapitalizációjú Saudi Aramco mögött a világ második legnagyobb olajgigászává válhatna.

A tranzakció ugyanakkor a Biden-adminisztráció ellenállásába ütközhet, hiszen az Egyesült Államok új elnöke az éghajlatváltozást tartja a kormányzat előtt álló egyik legnagyobb kihívásnak. Mint többször kifejtette, az amerikai gazdaságot el akarja fordítani az olajipartól. Szakértők attól tartanak, hogy az ExxonMobil és a Chevron elszalasztotta a Trump-érában adódott kedvező alkalmat az egyesülésre.

Paul Sankey, az olajóriások egyesülésének lehetőségét már októberben felvető független elemző úgy véli, a fúziót követően a konszern értéke 300 milliárd, az adósságszintje pedig százmilliárd dollár körül alakulna. Szinergikus hatásként összesítve 15 milliárd dollárral csökkennének az éves adminisztratív és 10 milliárddal a beruházási költségek.

A két társaság közül az elemzők amúgy a tavaly 5,5 milliárd dolláros veszteséget felhalmozó Chevronnal kapcsolatban bizakodóbbak, mivel az előző években erősebb volt a mérlege. Ráadásul szerencséje is volt, hiszen a járvány kitörése előtt az Anadarko Petroleumra tett 33 milliárd dolláros ajánlatát túllicitálta az Occidental Petroleum, így megúszta a még nagyobb veszteségeket.

A hét évvel ezelőtt 400 milliárd dolláros kapitalizációjával még Amerika legértékesebb vállalataként számon tartott – ám azóta a Dow Jones indexből is száműzött – ExxonMobil ugyan az év első kilenc hónapjában csak 2 milliárd dollár veszteséget hozott össze, ám a ­piac a negyedik negyedévére is deficitet vár. A Chevron papírjai tavaly 20 százalékkal, míg az ExxonMobilé 29 százalékkal gyengültek.

Az elmúlt években mindkét nagyvállalat óriási összegeket ruházott be az olaj- és gáziparba, mellőzve a megújulóenergia-ipari befektetéseket. Abból indultak ki, hogy a világnak az elkövetkező évtizedekben hatalmas mennyiségű fosszilis üzem- és tüzelőanyagra lesz szüksége, ezért le kell csapni a kedvező áron megszerezhető kapacitásokra. Velük ellentétes utat járt be az európai BP és a Shell, amelyek engedtek a szabályozói és a befektetői nyomásnak, és a megújuló energia felé fordultak. A befektetők azonban mostanáig az ő erőfeszítéseiket sem honorálták.

A hírre az amerikai tőzsdenyitás előtti elektronikus kereskedésben az ExxonMobil részvényei 1,6 százalékkal, a Chevron papírjai pedig 1,4 százalékkal drágultak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.