Nem zárható ki a nagyobb ingadozás az amerikai és a nemzetközi kötvénypiacokon a Federal Reserve ma befejeződő kétnapos ülése környékén,
az izgalom más piacokra is átragadhat, akár a magyarra is, de számottevő átrendeződés a hazai állampapír-portfóliókban nem várható.
Az izgalom oka, hogy a Fed kommunikációja most kiemelten fontos a befektetők szemében. Az amerikai jegybanknak ugyanis most anélkül kell megerősítenie a piacok megnövekedett optimizmusát az amerikai gazdaság kilábalását illetően, hogy lovat adna a kamatszigorítási várakozások alá.
A felszökő inflációs várakozások miatt idén eladások indultak a hosszú távú amerikai állampapíroknál, és a hozamok meredeken emelkedtek, hullámokat küldve a piacokra. Ezt a folyamatot táplálta az 1900 milliárd dolláros amerikai gazdaságsegítő csomag elfogadása is.
A napokban a tízéves amerikai állampapír hozama az elmúlt több mint egy év legmagasabb szintjére emelkedett, 1,63 százalék környékére.
A Fed döntéshozóinak eddigi nyilatkozatai nem utaltak aggodalomra, de a hozamok nagyobb elszállása tovagyűrűző piaci sokkot okozhatna. A jegybanknak már csak azért is finomhangolnia kell a várakozásokat az ülése után, mert most teszi közzé negyedéves kitekintését, és a Bloomberg felmérése szerint az előrejelzését az idei gazdasági növekedésre 4,2 százalékról 5,8-re emeli. Az elemzők közül sokan még optimistábbak, miközben feszültség van a Fed és a befektetők várakozásai közt a kamatot illetően is: a piacon sokan arra számítanak, hogy a jegybank már 2023-ban emelni kezdi rekordalacsony kamatait. Egy túl határozott jelzés a fordulóra azonban akár földcsuszamlásszerű további állampapír-eladásokhoz vezethetne. Miközben a bank és Jerome Powell elnök minden bizonnyal további laza politikát ígér majd a munkaerőpiac folytatódó gyengeségére hivatkozva, a Bloomberg felmérésében részt vevő elemzők zöme arra az áthidaló megoldásra számít, hogy a 18 döntéshozó medián előrejelzése
továbbra sem mutat majd kamatemelést 2022–2023-ra, de a három hónappal ezelőtti hat helyett most már többen jósolhatnak szigorítást.
Az amerikai hosszú távú hozamok növekedése fundamentálisan indokolt, de a piacok nem várnak további nagyon gyors emelkedést, 1,8–2 százalék közt szóródnak a várakozások az év végére, és ekkora változás minden bizonnyal a Fednek se lenne ellenére – mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője. Ha a Fed-ülés környékén megugrik a volatilitás az amerikai állampapírpiacon, annak lehetnek hatásai az európai és a magyar piacokon is, de nagyobb portfólióátrendeződésre nem kell számítani. Emellett az amerikai piacok árazásából arra lehet következtetni, hogy a Fed sokk okozása nélkül vezényli le a gazdasági kilábalás időszakát. A hazai hozamok inkább az eurózónától függnek, az Európai Központi Bank pedig a korábbinál is gyorsabb állampapír-vásárlást helyezett kilátásba, miközben itthon a Magyar Nemzeti Banknak és az Államadósság Kezelő Központnak is van lehetősége megfékezni a hozamok esetleges emelkedését – tette hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.