BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pozitív évkezdés a hazai alapoknál

Félszázalékos bővülést követően 8257 milliárd forintra emelkedett a hazai befektetési alapok vagyona januárban. A legnagyobb kereslet az ingatlanalapok iránt mutatkozott, pozitív hozamot azonban csak a részvénypiaci termékek szállítottak.

Az év elején is folytatódott a hazai befektetési alapok gyarapodása, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett statisztikája szerint január végére fél százalékkal 8257 milliárd forintra kúszott fel a kezelésükben lévő állomány. A nettó eszközérték bővülése ezúttal kizárólag a tőkebeáramlásnak köszönhető, a befektetők ugyanis 74 milliárd forintnyi friss megtakarítást vittek a portfóliómenedzserekhez. A piaci széljárás azonban nem volt kedvező az év első hónapjában, a hozamok 13 milliárd, a devizaárfolyamok mozgása pedig 21 milliárd forinttal apasztotta az összvagyont. Az ellentétes irányú tőke- és árfolyammozgások eredőjeként 40 milliárd forintos többlettel zárt a szektor. Ez fél év óta a legalacsonyabb ütemű növekedés, ám a hónap végén beállított 8257 milliárd forintos eszközérték ezzel együtt is újabb csúcs a hazai alapkezelők történetében. A meghatározó alaptípusok mindegyike 1 százalékhoz közeli állománybővülést könyvelhetett el a frissen érkező pénzmennyiség révén, pozitív hozamot azonban csak a részvényalapok szállítottak.

Ezúttal az ingatlanalapok bizonyultak a legkeresettebbnek, a kétezermilliárd forint feletti eszközértékével messze a legtöbb meg­takarítást kezelő kategória befektetési jegyeinek értékesítése 34 milliárd forintra rúgott, a hozamokon azonban 14 milliárd forint veszteséget könyveltek el a befektetők. Viszonylag népszerűek voltak a többféle eszközből is válogató vegyes alapok, ahová 22 milliárd forint új megtakarítás érkezett. A lefelé tartó árfolyam- és devizamozgásokkal együtt is 15 milliárd forint bővülést ért el a kategória. A kötvényalapokba 19 milliárd forintot pumpáltak a befektetők, ezt viszont a hozam- és devizaveszteség 6 milliárd forinttal csökkentette, így összességében szerény bővülésről adott számot a bő 1,5 ezermilliárd forint eszközértékű termékcsoport.

Jelentősen megcsappant a tőzsdei kitettséggel járó befektetések iránti kereslet, a részvényalapokból a decemberi 58 milliárd forinttal szemben mindössze 11 milliárd forintot táraztak be a befektetők. Kockázatvállalásuk szerény mértékben ugyan, de kifizetődött, egyedüli termékkategóriaként a befektetési jegyek értéke emelkedett. Az 1511 milliárd forintos eszközértéken elért 2 milliárd forintos hozamnyereség azonban meglehetősen visszafogott alapkezelői teljesítmény annak tükrében, hogy a BUX 3,3, az MSCI feltörekvő piaci részvényindexe pedig 3 százalékkal erősödött januárban.

A származtatott alapok minimális tőkebeáramlást regisztráltak, ami nem tudta kompenzálni a leforduló árfolyamokat, a 2020-at 800 milliárd forinton záró eszköztípus vagyona így 5 milliárd forinttal apadt januárban. Az előzőeknél nagyságrenddel kisebb méretű garantált alapok vagyona stagnált, a pénzpiaci alapok zsugorodása viszont ismét felgyorsult, hó végi eszközértékük már csupán 41 milliárd forint volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.