BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Remek évet zárt az Exxon Mobil

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kilátások lehetővé teszik az Exxon számára, hogy 2027-ig meghosszabbítsa az új projektekre szánt évi 20-25 milliárd dolláros kiadási tervet

Az első három negyedév után a negyedikben is nyereséges lesz az Exxon Mobil, így éves szinten összesen 1,9 milliárd dolláros működési nyereséggel zárhatja az évet a cég – közölte a menedzsment csütörtök este.

Fotó: Bloomberg

Az olaj- és gázkitermelésből származó nyereséget magasabbra várják, míg a finomítás és a vegyipar működési nyeresége stagnálni vagy csökkenni fog az év utolsó jelentési periódusában – tették hozzá. A részletes gyorsjelentés február 1-jén jelenik meg.

Tavaly az Exxon 22,4 milliárd dolláros történelmi veszteséget szenvedett el a csökkenő olajárak és az alacsonyabb finomítói árrés miatt elrendelt leírások miatt. Az energiaárak emelkedésével párosuló költségcsökkentések idén ugyanakkor lehetővé tették, hogy a cég visszafizesse adósságát és a jövő évre részvény-visszavásárlási programot tervezzen be.

Az elemzők a Refinitiv IBES adatai szerint 1,76 dolláros részvényenkénti korrigált profitot (EPS) prognosztizáltak a negyedévre, szemben az egy évvel korábbi, leírások nélkül számított 3 centes EPS-sel. A csütörtöki bejelentés azonban arra is kitért, hogy az eszközök értékvesztése és az egyszeri költségek akár 1,2 milliárd dollárral is csökkenthetik az eredményt.

Az Exxon szerint a vegyiparban az alacsonyabb árrés 600-800 millió dollárral csökkentheti a nyereséget a 2,14 milliárd dolláros harmadik negyedéves vegyipari eredményhez képest. A finomítói árrés változatlan maradhat, vagy maximum 200 millió dollárral csökkenhet az előző negyedévi 1,23 milliárd dolláros nyereséghez viszonyítva.

A vállalat 1,1 milliárd dolláros nyereséget érhetett el viszont az olajon és gázon, valamint a finomított termékeken. Az eszközértékesítések pedig akár 500 millió dollárt is hozhattak.

A rózsásabb kilátások lehetővé teszik az Exxon számára, hogy egészen 2027-ig meghosszabbítsa az új projektekre tervezett évi 20-25 milliárd dolláros kiadási tervet, beleértve a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére szánt évi 2,5 milliárd dollárt is - közölte a cég, hozzátéve, hogy 2025-re megduplázza a pandémiát megelőző éves nyereségét.

A kiadások mintegy 60 százalékát a társaság a kulcsfontosságú növekedési területekre, vagyis az amerikai palakitermelésre, Guyanára, Brazíliára, az LNG-piacra és a vegyipari termékek előállítására fordítja.

Az Exxon részvényei pénteken több mint félszázalékos emelkedéssel, 61 dollár fölé drágultak a kereskedés megkezdését követően.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.