Egyre csak erősödik a dollár, már az euróval szembeni paritás alá is betört és a közeljövőben is ennek a trendnek a folytatódására lehet számítani – írták a holland ING Bank elemzői kedd reggel.

A zöldhasú erejét a szakértők szerint a következő tényezők ideális kombinációja támasztja alá:
a) A piacok az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnökének pénteki Jackson Hole-i beszédétől héjahangvételt várnak, azaz úgy vélik, további intenzív kamatemelésekre utalhat majd Jerome Powell.
b) A globális kockázati hangulat instabilitása a defenzív kereskedést táplálja;
c) Az egekbe szökő gázárak erőteljesebben rontják a világ Egyesült Államokon kívüli részei – különösen az euróövezet – kilátásait.
Ma egyébként a befektetők nem számítanak újabb Fed-nyilatkozatra, ehelyett a főbb gazdaságok augusztusi BMI-adatait fogják figyelni. Ezek az USD-euró keresztárfolyamában ugyan kisebb változást hozhatnak, ám a jelenleg a dollárt támogató átfogó globális makrogazdasági kép intakt marad.
A meghatározó devizák tartós fellendülése a zöldhasúval szemben jelenleg valószínűtlennek tűnik.
A prociklikus devizák – különösen az európaiak – továbbra is gyengélkednek, mivel a globális kockázati környezet is ingadozó marad.
Hasonlóan látják a helyzetet Suppan Gergely és Horváth András a Takarékbank vezető elemzői is, akik a bank kedd reggeli hírlevelében kiemelik, hogy tovább erősödik a dollár az euróval és a főbb devizákkal szemben, miközben a piacok a Fed pénteki szimpóziumára várnak.

A jelenlegi fokozott kockázatkerülést tükrözi a jen és a svájci frank erősödése, az eurót pedig igen erős nyomás alatt tartja az energiaárak elszállása – tették hozzá.
Alig mozdulnak a régiós devizák – folytatták Suppanék.
A forint reggel kissé erősödött, miután a kormány határidőre elküldte az uniós források lehívásával kapcsolatos válaszait az Európai Bizottságnak, de később a kedvezőtlen európai BMI-adatok megjelenésével visszájára fordult a folyamat és az euró újabb gyengülésével párhuzamosan a hazai deviza is lefelé vette az irányt. Délelőtt 11-kor az eurót 411, a dollárt pedig 414 forint környékén váltották. A forint árfolyamát ugyanakkor kedden az európai uniós források megszerzéséről szóló hírek, illetve értelmezéseik is befolyásolhatják.