BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ragaszkodik az orosz olajhoz a szlovák Mol-leány

A Slovnaft 2023 után is akar orosz forrásból származó nyersolajat vásárolni, miközben a részleges átállásra 200 millió eurót tervez elkölteni.

A jövő év után is vásárolna orosz olajat a belföldi igények kielégítésére a Mol szlovák leányvállalata, annak ellenére is, hogy 2023 végén lejár a Slovnaft orosz nyersolajra vonatkozó uniós embargó alóli mentessége – erről Marek Senkovic, az olajvállalat vezérigazgatója beszélt egy interjúban az Euraktiv beszámolója szerint.

This picture taken on May 19, 2022 shows facilities of Slovak refinery Slovnaft in Bratislava,Slovakia. - Slovakia’s government on May 18, 2022 backed a proposal for a special tax on Russian oil processed in the country.
Fotó: Vladimir Simicek / AFP

A jelenlegi uniós megállapodás lehetővé teszi, hogy a csővezetékes ellátással rendelkező országok – Szlovákia mellett Magyarország is – az olajembargó dacára 2023 végéig vásároljanak orosz forrásból nyersanyagot, ha az abból finomított késztermékeket a hazai piacukon értékesítik. A szlovák finomító társaság ebből a szempontból is kivételes helyzetben van, mert – az import 30 százalékáig – a cseh piacra is szállíthat dízel üzemanyagot.

A Slovnaft azonban a mentesség lejárta után is folytatná a vásárlást, ami Senkovic elmondása szerint nem is ütközik az uniós szankciókkal.

Ennek az a feltétele, hogy a következő naptári években nem dolgozhatunk fel több orosz nyersolajat, mint amennyit a hazai piacra termelünk belőle

 – hangsúlyozta a cégvezető a Dennik N című szlovák lapnak.

A Slovnaft 60 százalékban exportra termel, a jövő év végéig ezért ilyen arányban szeretne leválni az orosz olajról, a termelés fennmaradó részét viszont ezt követően is ebből a forrásból kívánja biztosítani.

A szlovák Mol-leány elsősorban orosz olajat tud feldolgozni, emiatt a következő időszakban tetemes beruházásokra kényszerül, hogy finomítóját átalakítsa más típusú nyersolaj befogadására. Senkovic úgy becsüli, hogy az átállás 2023 végére fejeződhet be, és legalább 200 millió eurót – mostani árfolyamon 84 milliárd forintot – fog felemészteni.

Az Erste Befektetési Zrt. kommentárja szerint a hír kedvező a Mol számára, de a brókercég eddig is azzal számolt, hogy a Mol csoport 2025-ig orosz olajat vesz, így ez a társaságra vonatkozó előrejelzéseket nem befolyásolja. A Mol egyébként már dolgozik a leváláson, ami főleg a Slovnaft számára kulcskérdés, mivel a Dunai Finomító alapvetően a magyar piacot látja el, a rijekai finomító pedig eddig is a tengerről vásárolt inkább nem orosz eredetű nyersolajat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.