BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Shell majdnem elhagyta Európát

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az olajipar kilátásai a tengerentúlon rózsásabbak, mint az öreg kontinensen, ráadásul a cégek egyre inkább kihátrálnak az energiaátmenet mögül.

A Shell vezetői elgondolkoztak a brit–holland olajvállalat Amerikába költöztetésén, ami jelentősen gyengítette volna a londoni City pénzügyi központként betöltött pozícióját. A 2021-es vizsgálatot végző csapatnak a cég új vezérigazgatója, Wael Sawan is részese volt, ám a döntés végül a holland központ feladása és a tőzsdei jelenlét londoni konszolidációja lett.

Shell Tanker Truck As Shell Reports Record High Profits
Fotó: NurPhoto via AFP

A költözéssel a Shell rögtön a legnagyobb brit vállalat lett 176 milliárd fontos piaci kapitalizációjával és 316 milliárdos bevételével. A cég szerint az új vezérigazgató nem volt azok között, akik az amerikai költözés mellett kardoskodtak, ám a gondolat mögött álló okok továbbra is fennállnak, hiszen 

a Shell amerikai vetélytársait, az Exxont és a Chevront cash flow-juk hatszorosára értékelik, míg ez az érték a londoni cégnél csak három.

Ezért januári kinevezése óta Sawan – aki találkozott befektetőkkel is New Yorkban a hónap során – kinevezett egy vezetői csapatot a cég különböző részlegeinek felülvizsgálatára az amerikai befektetők megnyerése érdekében. A változások között lehet a korábbi vezérigazgató, Ben van Beurden ígéreteinek elvetése az olajtermelés évi 1-2 százalékos csökkentéséről.

Sawan és a Shell más vezetői kezét vezetheti a BP példája is. 

A brit vetélytársa 10 százalékot erősödött, miután kihátrált az olaj- és gáztermelés 2030-ig 40 százalékos csökkentését jelentő tervei mögül. 

Egy befektetői találkozón a közelmúltban Sawan a vállalat olaj- és gáztermelésének tartósságáról beszélt, amely alapvető része a cég üzletének. Ugyanakkor a Shell arról is beszélt, hogy az elkötelezettsége nem változott az energiaátmenet iránt, és azt is közölte, hogy júniusban várható a stratégia új változata.

A stratégia alakulása persze nem csak a Shellt érinti, miután az olajvállalatok világszerte nagyot szakítottak az orosz–ukrán háborún. Az európai energiacégek, amelyek korábban kibocsátásuk csökkentésére tettek ígéretet, most keresik az utat, hogy meggyőzzék a befektetőket megújuló beruházásaik életképességéről.

Sawan szerint a cégdivíziót vezető menedzsereknek igazolniuk kell a költségeiket és megvédeni a lehetséges haszonnal kapcsolatos elképzeléseket, ám egy a vállalat működését ismerő forrás szerint a Shell kevésbé lesz jóindulatú a közeljövőben a megújuló beruházásokkal kapcsolatban.

A fosszilis üzletága újult ereje az európai dolgozókat aggodalommal tölti el, például a holland bíróság 2021-es ítéletének teljesítése kapcsán, amely a kibocsátások csökkentésére kötelezte az olajóriást. Az amerikai alkalmazottak körében óvatos optimizmus kezdett terjedni, hiszen a Shell az egyik legnagyobb olajtermelő az országban, és a Mexikói-öbölben nemrég kezdte meg a termelést egy mélytengeri fúrótorony – írja a Financial Times.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.