BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befékeztek a sógorok, a vert mezőnyben a bécsi tőzsde

Néhány egyedi sztori nagyon lehúzta az elmúlt 12 hónapban a bécsi vezető tőzsdeindexet, az ATX-t, ám éppen a megugró osztalékhozamok tehetik most rendkívül vonzóvá egyik-másik papírt. Persze a bécsi tőzsdén sem árt az óvatosság.

Miközben az amerikai és a német tőzsdeindexek, sőt a BUX is mindenkori csúcsuk közelében tartózkodnak és éves szinten, sőt még az előző évi záróértékükhöz mérten is sokat erősödtek, az osztrák börze mintha Csipkerózsika-álomba merült volna.

Wiener Börse AGFeature -  Wiener Börse AG - stock exchange in Vienna, Austria, captured on 1 st February 2019. (Photo by HANS PUNZ / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP)
Magára találhat a bécsi tőzsde. Fotó: AFP

Ausztriában sincs hiány külső sokkokból

Míg ugyanis a bécsi tőzsde vezetőindexe, az ATX december vége óta 0,2 százalékkal, 3405 pontra gyengült, ezalatt a BUX 8, a DAX 7,3, a Dow Jones pedig 3,5 százalékkal erősödött. Éves szinten is hasonló a helyzet, hiszen míg a pesti tőzsde vezetőindexe 57,5 százalékkal értékelődött fel, a DAX 18 százalékkal, a Dow pedig 21,5 százalékkal emelkedett, a sógorok vezető börzemutatója csupán egyetlen százalékkal keveredett feljebb.

A fenti képlet első látásra azért meglepő, mert a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború kitörése, azt követően pedig a száguldó infláció és az energiaársokk alapvetően hasonló nehézségek elé állították a nemzetgazdaságokat, különösen a régióban. 

Mégis úgy tűnik, nyugati szomszédunk tőzsdéjét valamivel jobban megviselik ezek a problémák.

Makrogazdasági szinten az osztrák gazdaság technikai recesszióba került a tavalyi II. és III. negyedévben – bár az év utolsó negyedében már kilépett belőle –, és éves szinten is 0,8 százalékkal zsugorodott a GDP-je.

Eközben az infláció is lassabban húzódik vissza Ausztriában, mint Németországban, vagy akár hazánkban. A szomszédban persze 2023-ban sokkal kedvezőbb volt a helyzet ezen a fronton, mint nálunk, hiszen az Osztrák Nemzeti Bank szerint 11 százalék volt az éves fogyasztói áremelkedés, azaz mintegy 6 százalékkal volt alacsonyabb, mint a magyar, ám a csökkenés üteme idén év elején jóval lassabb volt odaát, a hazai 3,7 százalékkal szemben Bécsben 4,3 százalékos inflációt mértek februárban.

A bécsi központi bank szerdán kiadott, friss előrejelzése azonban óvatos optimizmust tükröz. Az inflációs ráta 2024-ben várhatóan 3,6 százalékra csökken, amit 2025-ben 2,7 százalékos, 2026-ban pedig 2,3 százalékos áremelkedési ütem követhet. Ezzel párhuzamosan pedig a növekedés is visszatérhet, idén még 0,5 százalékot, jövőre viszont már 1,8 százalékot várnak – írja a Vindobona osztrák hírportál.

Mivel pedig a befektetők elsősorban a jövőre fókuszálnak, valószínű, hogy az ATX-et sem a tavalyi inflációs, illetve recessziós adatok húzzák vissza. Ehelyett inkább arról van szó, hogy néhány egyedi sztori árnyékolta be a bécsi tőzsde teljesítményét.

Több egyedi sztori fogta vissza a bécsi tőzsde teljesítményét

  • Itt van például az osztrák tőzsdeindex egyik legnagyobb forgalmú vállalata, a Verbund, Ausztria legnagyobb áramtermelő, és -szállító vállalata, amelynek részvénykurzusa az elmúlt 12 hónapban közel 10 euróval, 69 euró alá esett, pedig a cég EBITDA-ja tavaly 42 százalékkal, adózott eredménye 32 százalékkal nőtt. A befektetők azonban attól tartanak, hogy a magas infláció nyomán megugró árak miatt rendkívül költségessé válhat a társaság tervezett átalakítása megújuló energiát termelő vállalattá, de az elkerülhetetlen béremelések is rontanak a sok munkavállalót foglalkoztató cég renoméján.
  • Szintén visszafogta az ATX erősödését a tőzsdei forgalom szempontjából ugyancsak a felsőházban helyet foglaló OMV is. Az olajtársaság tavalyi eredményei meglehetősen vegyesek voltak. A bevételei 37 százalékkal, míg nettó profitja 63 százalékkal zuhant, ám üzemieredmény-soron 6 milliárd eurót, azaz minden idők második legjobb eredményét gazdálkodta ki a cég. Az OMV-nél is rengeteg pénzt emészt fel viszont a folyamatban lévő zöld átalakulás, ami visszatarthatja a befektetőket.
  • Gyakorlatilag megfeleződött a cellulózszálakat gyártó Lenzing árfolyama. A cég még nem közölte éves gyorsjelentését, ám már felhívta a befektetők figyelmét, hogy romló piaci kilátásai miatt és a számára fontos nyersanyagok extrém drágulása következtében több száz millió euróval csökkenhetnek az eredményei.
  • Több mint 14 százalékkal esett 1 év alatt az acélgyártó Voestalpine kurzusa is. A legmodernebb gépekkel ellátott vállalatnál egyszerűbb a képlet, minden soron jelentősen romlottak a tényszámai üzleti éve szeptember végén lezárt első felében. A menedzsment pedig továbbra is gyenge kereslettel és az egyre fokozódó kínai verseny miatt nyomott eladási árakkal számol.
  • Az amerikai tech-szektor szárnyalása dacára nagyot bukott az osztrák AT&S is. Míg egy éve még 26 euró körül forogtak a részvényei a bécsi parketten, csütörtökön már 17,50-et sem értek. Európa legnagyobb, nyomtatott áramköri kártyákat gyártó vállalata hiába ontja a kedvező híreket az utóbbi időben, úgy mint malajziai üzemnyitás vagy javuló piaci kilátások, a részvény nem tud kiszabadulni a negatív trendből, mióta január derekán profitfigyelmeztetést adott ki a cég.
Cluj,,Romania,,2017.,Omv,Sign,,On,A,Cloudy,Sky
Fotó: Shutterstock

Hol a legkedvezőbb az osztalékhozam?

Az egyedi sztorik által visszafogott osztrák tőzsdeindex, illetve néhány részvény éppen a későn jövők előnye miatt lehet érdekes, mivel a Wall Streeten, illetve Frankfurtban is egyre többen beszélnek buborékról. Bécsben viszont rendkívül kedvezővé vált egy jó pár papír osztalékhozama, az idei évben várható osztalékot a jelenlegi árfolyamhoz mérve.

Közülük jelenleg a Raiffeisen (RBI) kínálja a legnagyobb, 16,6 százalékos hozamot, ám ezzel a papírral kapcsolatban óvatosságra int, hogy a bankot Ukrajna feltette a háború szponzorainak a listájára, és állítólag az Egyesült Államok is nyomást gyakorolt rá oroszországi bankjának a tevékenysége miatt. Bár az utóbbi hírt cáfolta a bank. Éppen ez a közelmúltbeli affér okozta egyébként a részvény beszakadását a hét elején, aminek következtében az osztalékhozama ilyen kedvezővé vált.

Kevesebb rizikóval járna az osztrák posta (Österreichische Post) 11,8 százalékos hozamot termelő részvényeinek a megvásárlása, vagy a pesti tőzsdén is megvehető Vienna Insurance (osztrák tőzsdén: 9,8 százalékos hozam).

Az ATX index alakulása 1 év
 

Az első 5 részvény listájára pedig még felfér az OMV (8,5 százalék), illetve a Bawag (6 százalék) bankholding is, amely mellesleg Ausztria legnagyobb és legtőkeerősebb – Németországban és Svájcban is érdekeltségekkel rendelkező – pénzügyi cégcsoportját fogja össze.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.