BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem akarnak Musknak fizetni a részvényesek

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Nem minden Tesla-részvényes rajong Elon Muskért, sőt, vannak, akik szerint a bíróságon megszüntetett fizetési csomag is óriási kudarc.

Tesla-részvényesek egy csoportja arra biztatja társait, hogy utasítsák el Elon Musk fizetési csomagjának megszavazását, valamint ne támogassák azt sem, hogy újraválasszák a cég igazgatótanácsába Elon Musk testvérét, Kimball Muskot és Rupert Murdoch fiát, James Murdochot.

elon musk
Fotó: AFP

A hétfőn közzétett nyílt levél szerint a Tesla vállalatvezetési szempontból válságban van, ami sürgős cselekvést követel. Mint ismert, Musk 2018-ban elfogadott fizetési csomagja az autógyártó piaci kapitalizációjához és bizonyos egyéb feltételekhez kötve juttatott kedvezményes részvényopciókat a cégvezető számára, ám egy delaware-i bírónő megsemmisítette, kiváltva Musk haragját. Most a tőle elméletileg független igazgatótanács a fizetési csomag újbóli elfogadását kéri a részvényesektől, és a Tesla székhelyének Texasba helyezését, amit a cégvezető is kilátásba helyezett a döntés után.

Mind a két szavazásra a cég június 13-i éves közgyűlésén kerül majd sor, és az igazgatótanács igyekszik meggyőzni a részvényeseket, hogy fogadják el újra a két javaslatot. Ám míg 2018-ban a jövőbeli teljesítmény eléréséhez volt kötve, a delaware-i bíróság döntése után a részvényesek utólag kompenzálnák Muskot. 

A csomag 2018-ban ösztönözte Muskot, ma már csak jutalmazná

Az elméletileg 56 milliárd dolláros csomag 12 mérföldkövet határozott meg, amelyeket ugyan elért a Tesla 2018 és 2021 között, de a jelenlegi árfolyamon az utolsó két lépcsőért úgy fizetnének a cégvezetőnek, hogy most nem éri el a vállalat értéke a megköveteltet. 

A csomag akkor ér 56 milliárd dollárt, ha a Tesla piaci értéke éppen 650 milliárd dollár, ám jelenleg kisebb összegről beszélünk.

A hétfői levél több aláírója már több mint egy éve jelezte aggodalmát amiatt, hogy Musk egy sor másik vállalatot is vezet, és találkozót is kértek a cég igazgatótanácsának elnökétől, Robyn Denholmtól, amire nem kaptak választ – írja a Bloomberg.

A részvényesek szerint a Twitter felvásárlása fontos szerepet játszott abban, hogy azóta a Tesla alulteljesít, sőt azt is jelezték, hogy noha az igazgatótanács azzal indokolta a Tesla-vezér fizetési csomagját, hogy így elérhető, hogy Musk az autógyártóra koncentráljon, ez az elképzelés súlyos kudarcot vallott. Azóta Musk Teslán kívüli ügyletei csak még tovább szaporodtak.

Musk az időközben X-re átnevezett Twitter felvásárlása mellett még egy mesterségesintelligencia-startupot is alapított tavaly xAI néven. Az igazgatótanács pedig a nyílt levél szerint annak ellenére nem tesz semmit azért, hogy a Teslának teljes állásban dolgozó vezetője legyen, hogy közben a cég teljesítménye gyengül.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.