BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Pile of money background, 100 USD dollar bank note with falling hungarian forint 20000 HUF bank notes. Currency devaluation, inflation Hungary. Illustration background or cover

Megindult a forint a friss amerikai adatok láttán, örülnek a piacok világszerte

Az amerikai inflációs adatok semmilyen meglepetést nem okoztak, ennek pedig a piacok Budapesttől New Yorkig egy emberként örülnek. A forint mindkét fontosabb fronton erősödni tudott.

Az előzetes elemzői várakozásoknak megfelelően 2,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Amerikában novemberben az előző év azonos időszakához mérten, ami 10 bázispontos gyorsulást jelent a mutató értékében az októberi, 2,6 százalékról szóló adathoz mérten. A havi alapon vett pénzromlás mértéke szintén a várakozásoknak megfelelően 0,3 százalékon állt meg, ez az adat pedig szintén 10 bázispontos romlást jelent az előző releváns adathoz képest.

Pile of money background, 100 USD dollar bank note with falling hungarian forint 20000 HUF bank notes. Currency devaluation, inflation Hungary. Illustration background or cover, forint,
A forint is reagál a friss amerikai inflációs adatokra / Fotó: Getty Images

Itt a friss adat, reagál a forint

A volatilis elemektől megtisztított maginflációs ráta éves alapon 3,3 százalék volt novemberben, ez megegyezett az októberi éves adattal, és az elemzői várakozásokkal is. A havi alapon vett mutató 0,3 százalékon állt meg, semmilyen meglepetést nem okozva ezzel az elemzőknek. 

A CME Fed-kamatpályával kapcsolatos opciós piaci aggregátora azt mutatja az adatközlést követően, hogy a befektetők még biztosabbak lettek eddigi várakozásukban: immáron 87,8 százalékos valószínűséget adnak annak, hogy az amerikai jegybank december 18-i, idei utolsó ülésén 25 bázisponttal a 425–450 bázispontos sávba vágja majd a világ legnagyobb gazdaságának irányadó kamatát, a ráta szinten tartása mellett pedig alig 12 százaléknyi tét található jelenleg. Az adatközlést megelőzően 86,1–13,9 volt az állás a tétek alapján.

A friss inflációs adat nem okozott meglepetést a befektetőknek, a devizapiacon mégis azonnal látszottak a reakciók.

A DXY dollárindex, mely egy széles körű devizakosárral méri össze a zöldhasú erejét, 0,1 százalékot süllyedt, napi viszonylatban viszont még így is 0,11 százalékos pluszban jár. Az euró-dollár kereszt 0,1 százalék alatti emelkedéssel reagált a számokra, a forint pedig folytatta az elmúlt órákban megfigyelt erősödését: az euróval szemben már 0,14 százalékos napi pluszban, 409,54-en jár a jegyzés, a dollárral szemben pedig 0,11 százalékos a napi javítás, 389,2-n adják jelenleg a zöldhasú egységét.

A devizapiaci mozgásokat az magyarázza, hogy a Fedtől egyre biztosabban várt kamatvágás csökkenti majd a dollár kamattámaszát, ami gyengíti a dollárt, ezzel levegőhöz engedi a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is. A mozgások visszafogottsága mögött pedig az áll, hogy a friss számok sem a piacokat, sem az elemzőket nem lepték meg, a papírforma érvényesült, így jelentős pozíció-átrendezésre nem volt szükségük a befektetőknek.

A számok láttán az amerikai tőzsdeindexek határidős jegyzései emelkedésbe kezdtek, a kamatvágás ugyanis alapjáraton jót tesz a részvényeknek, a parkett VIX félelemindexe pedig 3 százalékkal lejjebb került, csökkenő várt volatilitásra engedve ezzel következtetni. Az európai piacok folytatták a már a nap során korábban is megfigyelt emelkedésüket, a BUX nagyjai pedig felfelé fordultak, az OTP például 0,4 százalékot emelkedett hirtelen a számok láttán, a Mol pedig folytatta napon belüli erősödését és már 1,2 százalékos pluszban jár a nap során.

A részvénypiaci szárnyalásról és a forint kilátásairól készített interjúnkat itt hallgathatják meg.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.