A Wall Street legforróbb piacán veti meg a lábát a világ legnagyobb vagyonkezelője. A BlackRock 12 milliárd dolláros részvényügylet keretében vásárolja meg a magánhitel-kezelő HPS Investment Partnerst.
36 éves történetének nagy részében a BlackRock a nyilvános részvény- és kötvénykezelésre összpontosított.
Passzív, indexkövető befektetési termékek tették Behemóttá a piacon.
Kezelt vagyona az amerikai GDP fele, míg a magyar GDP 53-szorosa. Ám az elmúlt években már az olyan alternatív befektetésekért lelkesedtek az intézményi befektetők, mint a magántőke, a magánhitel és az infrastruktúra. Így a BlackRock lemaradt.
Kapóra jön a New York-i székhelyű HPS, melyet 2007-ben alapított a Goldman Sachs három korábbi alkalmazottja. Közvetlenül a vállalatoknak hiteleznek, s ez az üzletág az elmúlt években fellendült, mert a bankok visszahúzódtak erről a kockázatos piacról. A HPS közel 150 milliárd dollárt kezel, így egyike azon kevés magánhitel-kezelőknek, melyek kellő mérettel rendelkeznek ahhoz, hogy igazítsanak a világ legnagyobb vagyonkezelője fókuszán.
Az állami és magánhitelek kombinálása a fix jövedelem jövője
– mondta Martin Small, a BlackRock pénzügyi igazgatója. Hozzátéve: az ügyfelek kombinálják ezt a két forrást.
A HPS-ügylet több mint 25 százalékkal, közel 600 milliárd dollárra növelné a BlackRock alternatív üzletágát, mely így azonos súlycsoportba kerülne a KKR és az Apollo Global Management magánpiaci óriásokkal. A HPS várhatóan mintegy 35 százalékkal növeli a BlackRock privát piackezelési díjbevételeit.
Az ügylet a BlackRock
harmadik nagy magánpiaci felvásárlása
az elmúlt hónapokban. Az év elején megállapodott abban, hogy 3,2 milliárd dollárt fizet a Preqinért, amely adatokat szolgáltat a magánvagyonokról, s 12,5 milliárd dollárt felvásárolja a Global Infrastructure Partnerst, egy alternatív eszközkezelőt, mely az infrastruktúrára összpontosít.
A magántőke piacával ellentétben, amely évtizedek óta létezik, s az elmúlt években lassabban nőtt, az infrastruktúra és a magánhitel befektetések vélhetően még mindig jelentős növekedési potenciállal rendelkezik.
A magánhitelek piaca a következő három évben várhatóan megduplázódik,
3 ezermilliárd dollárra a Moody”s Ratings becslései szerint.
Ahogy az állami kötvények és a magánhitelek közötti határok egyre inkább elmosódnak – egyre több blue-chip hitelminősítéssel rendelkező vállalat kezd a közvetlen hitelezés felé fordulni –, a BlackRock reméli, hogy a HPS-ügylet átfogó ajánlatot nyújt az olyan ügyfelek számára, mint a biztosítótársaságok, amelyek mindkét eszközbe befektetnek. A BlackRock 700 milliárd dollárnyi vagyont kezel biztosítótársaságok számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.