BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Osztalék: szélesre nyílt a pénzcsap – ezek a cégek fizetik a legtöbbet

Minden eddiginél nagyobb kifizetéssel kényeztették befektetőiket a legnagyobb tőzsdei vállalatok. A kínai cégek fizették a legtöbb osztalékot a harmadik negyedévben.

Minden eddiginél gálánsabbak voltak a világ legnagyobb tőzsdei cégei részvényeseikkel az idei harmadik negyedévben. A legnagyobb cégek összesen 431,1 milliárd dollár osztalékot fizettek ki a tulajdonosoknak a november végén zárult három hónapban, ez bő 3 százalékos növekedés tavalyhoz képest a Janus Henderson alapkezelő friss összesítése szerint.

osztalék, kínai cégek / Kuala,Lumpur,,Malaysia,On,May,21,,2023.,China,Construction,Bank
Kínai cégek fizették a legtöbb osztalékot a harmadik negyedévben / Fotó: Shutterstock

Öntik a pénzt a befektetőkre

A brit-amerikai befektetési szolgáltató adataiból kiderül az is, hogy ez a bővülés meglehetősen széles körű bázisra épül, a vállalatok 88 százaléka ugyanis emelte, de legalábbis szinten tartotta a részvényesi juttatások mértékét. Az átlagos osztalékemelés mértéke pedig 6 százalék volt az időszakban.

A növekedés legnagyobb részben a bankok és a médiavállalatok bőkezűségének köszönhető, míg a legnagyobb osztalékvágást a bányászati és szállítmányozási szektor szereplői hajtották végre. Az utóbbiaknál a tajvani Evergreen Marine szűkmarkúbbá válása volt igazán szembetűnő.

Ami az osztalékfizetés területi megoszlását illeti, ezúttal is az észak-amerikai és a japán vállalatok mellett a feltörekvő piacok cégei is felsrófolták a közvetlen részvényesi juttatásokat. Indiában 27 százalékkal új csúcsra, 16,2 milliárd dollárra ugrottak a kifizetések, Szingapúrban pedig 15 százalékos volt a növekedés. A kínai vállalatok a helyi gazdaság turbulenciáival dacolva 15,4 százalékkal több osztalékkal jutalmazták a tulajdonosokat.

Osztalékban élre törnek a kínai cégek 

A legnagyobb osztalékfizetők toplistájának élmezőnyét is kínai vállalatok bérelték ki, közülük is a China Construction Bank bizonyult a legbőkezűbbnek, 2022-höz és 2023-hoz hasonlóan. A képzeletbeli dobogó alsóbb fokaira is két kínai óriás, a China Mobile Limited, valamint a PetroChina állhatott fel. A top 10-ben hat kínai vállalat szerepel, a legnagyobb olajtermelők közé tartozó CNOOC, valamint a technológiai és e-kereskedelmi óriás Alibaba mellett az Industrial & Commercial Bank of China is tagja az elit kifizetők legszűkebb csoportjának.

Az Egyesült Államokat 

  • az Exxon Mobil mellett 
  • az Apple 
  • és a Microsoft képviseli ebben a mezőnyben, 
  • melynek tagja még az ausztrál hitelező, a Commonwealth Bank of Australia is.

A tíz legnagyobb kifizető társaság együttesen 56,2 milliárd dollárral jutalmazta a tulajdonosait, ezáltal a globális kifizetések 13 százalékát adták.

A Janus Henderson az előző negyedévben látott csúcskifizetés ellenére, a csekélyebb mértékű rendkívüli osztalékok miatt némileg mérsékelte egész évre vonatkozó várakozását, és azzal számol, hogy a tőzsdei cégek 1,73 ezermilliárd dollárt osztanak majd vissza 2024-ben, ez még így is 4,2 százalékos bővülést lenne a tavalyihoz képest.

Az idei növekedés több mint hatodát olyan vállalatok adják, mint az Alibaba és a Meta, amelyek történetük során első alkalommal fizetnek osztalékot. Ez a viszonylag új ágazatok éréséről tanúskodik, most elkezdik visszajuttatni a felhalmozott nagy mennyiségű készpénzük egy részét a részvényeseknek

 – mondta el Jane Shoemake, a Janus Henderson portfóliómenedzsere.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.