BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még drágábbak lesznek a részvények, vagy megint pukkan a buborék?

Katasztrofális prognózisokkal riogatnak az elemzők. De a részvénypiaci befektetőket ez éppúgy nem zavarja, mint a magas árfolyamok. Hisznek az MI terjedésében, a bővülő bevételekben és Amerika kivételességében.

Ilyesztő előrejelzések riogatják az amerikai részvénybefektetőket – hívja fel a figyelmet a The Wall Street Journal „Azt beszélik” rovata. A Goldman Sachs elemzői úgy gondolják, hogy a széles piacot leképező S&P 500 index a következő 10 évben csak évi 3 százalékkal bővül, mert meginog a big tech dominanciája. A Bank of America stratégái pedig egy évtizeden keresztül csupán évi 0–1 százalékos növekedéssel számolnak.

Meddig marad a bikapiac a részvénytőzsdéken? / Fotó: AFP

Három érv a bikapiac fenntarthatósága mellett

Minden szempontból különösek drágák a részvények, ami historikusan alacsony hosszú távú hozamot jelent, indokolva a katasztrofális prognózisokat. Ugyanakkor a múltbeli példák azt sugallják, hogy nincs közvetlen kapcsolat az orrvérzéses értékelések és a későbbi hozamok között. 

A drága részvények sokszor még drágábbak lettek.

Rekordszinteken mozog a széles piaci S&P 500 és a technológiai fókuszú Nasdaq. A sokat emlegetett Magnificent Sevenből hat – az Apple, az Amazon, a Meta Platforms, a Microsoft, az Nvidia és a Tesla – még mindig nagyon drága, csak az Alphabet maradt le kissé.

Mivel érvelnek a fenntartható bikapiac mellett? Három népszerű magyarázat van forgalomban: 

a mesterséges intelligencia (MI) terjedése, a növekvő jövedelmek és az amerikai gazdaság kivételessége.

Ciklikusan kiigazított P/E (árfolyam / egy részvényre jutó profit)
Ritkán voltak ennyire magasra értékelve a részvények

Aggodalomra adnak okot az MI-részvények

A befektetők azt feltételezik, hogy az a MI-befektetések minden pénzt megérnek 

– mondta Peter Berezin, a BCA Research vezető globális stratégája. Hozzátette: sok vállalat kísérletezik a generatív MI-vel, de a tényleges felhasználás nem bővül elég gyorsan. Ráadásul minél több a versengő MI-modell, annál kisebb az esélyük a befektetők által elvárt monopóliumszerű haszonkulcsoknak. Az elmaradó profit pedig recesszióba taszíthatja az ágazatot.

Valamivel jobb a helyzet a vállalati bevételek tekintetében, jelenleg is gyorsan bővülnek, s az előrejelzések szerint még gyorsabban fognak emelkedni: a Wall Street elemzői jövőre 14 százalékos növekedést várnak.

Az amerikai kivételesség világszerte meggyőzte a befektetőket arról, hogy az Egyesült Államok az a hely, ahol a pénzüket elhelyezhetik. Ezt igazolja vissza az amerikai termelékenység növekedésee a világjárvány óta, valamint az innovatív amerikai technológiai csoportok dominanciája a tőzsdén.

De ez a két törékeny tényező is változhat a jövőben.
 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.