BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump második ciklusa: fellángolás vagy stabilitás a tőkepiacokon?

Donald Trump második elnökségi győzelmének hírére a tőkepiacok mozgásait nagyban befolyásolták az új elnök protekcionista gazdaságpolitikával kapcsolatban tett korábbi kijelentései, melyek teljesülése esetén a globális és az amerikai gazdaság pályája is módosulhat a következő években.

Donald Trump második elnökségi győzelmének hírére a tőkepiacok mozgásait nagyban befolyásolták az új elnök protekcionista gazdaságpolitikával kapcsolatban tett korábbi kijelentései, melyek teljesülése esetén a globális és az amerikai gazdaság pályája is módosulhat a következő években. Érdemes tehát áttekinteni a várható részvény-, kötvény- és devizapiaci mozgásokat, illetve ezek hátterét és motivációit. 

Manhattan, Wall Street Stock Exchange, American flag
Kiárazódott az inflációs sokk a kötvénypiacon / Fotó: Getty Images

Megtévesztő lehet a kötvénypiac negatív reakciója

Az amerikai államkötvények hozama – az első reakciók szerint – emelkedett, részben a magasabb államadóssággal kapcsolatos várakozások, részben pedig a magasabb inflációs és kamatpálya-várakozások miatt. A vállalati kötvények piaca sem tudta a hatást elkerülni, az első reakciók itt is az árfolyamcsökkenések voltak. A magasabb jövőbeni kamatpályának és inflációs várakozásoknak – összefoglalóan – a várhatóan magasabb GDP-növekedés áll a hátterében, melyet a piac és az elemzők az amerikai vállalatok magasabb nyereségkilátásaival (vállalati adók csökkentése), illetve a belföldi termékekkel és szolgáltatásokkal szembeni várható magasabb kereslettel (védővámok bevezetése, importkorlátozások) hoznak összefüggésbe. 

A kötvénypiac első (negatív) visszajelzése megítélésem szerint megtévesztő lehet. Úgy gondolom, hogy a közép- és hosszú távú kötvényhozammozgások 

a 2021–2022-es inflációs sokk kiárazódásáról szólnak

majd a továbbiakban is, a következő szempontok miatt: fontos látni, hogy a kötvények „hirtelen eldobása” azon piaci hangulatnak is köszönhető, hogy a befektetők – tanulva a 2016-os, hasonló kimenetelű elnökválasztásból – azonnal a lehető legkockázatosabb eszközök felé fordultak, a FOMO- („fear of missing out”) hangulatnak köszönhetően. Ilyen esetben azonnali készpénzre van szükség, így a legkézenfekvőbb a kötvények részarányának csökkentése volt. Az eszközök visszavásárlása részben már megtörtént, hiszen az amerikai 10 éves hozam a 4,40 százalék feletti lokális hozamcsúcsról mára a 4,10–4,20 százalékos szintre rendeződött vissza. 

Az infláció (és a hozamok) csökkenése mellett szóló további érv, hogy Trump 2024-es elnöki kampányában nagy hangsúlyt helyezett az amerikai energiafüggetlenség és -dominancia visszaállítására, amelyet részben az olaj- és gázkitermelés felfuttatásával érne el. A programjában szerepel a fosszilis energiahordozókra vonatkozó szabályozások enyhítése, a szövetségi földeken és vizeken való kitermelés korlátozásainak feloldása, valamint a zöldenergia-támogatások csökkentése. A cél az energiaárak, köztük az olajárak csökkentése, ami az infláció mérséklését is segítené. Legvégül érdemes azt a szempontot is figyelembe venni, hogy a 2021–2022-es időszak inflációs turbulenciájának alapvető oka a Covid-lezárásokat követő gazdaság-újraindítási program volt, melynek központi elemei az extrém fiskális és monetáris lazítások voltak, illetve a Covid-időszak alatti súlyos sérülések a globális ellátási láncokban (kínálati válság). Ezt tetőzte az orosz–ukrán konfliktus, amely viszonylag váratlanul érte az árupiaci kereskedőket. Nos, az előbbi három tényezőből jelenleg egyik sem igazán releváns, így

az infláció további, lassú csökkenése várható, ami a kötvényárfolyamokra is pozitív hatást gyakorolhat majd.

 

 

A részvénypiac reakcióját már részben elemeztem. Fontos látni Trump második ciklusának kezdete előtt, hogy a leendő elnök kommunikációjában új elemként megjelent a versenyképességet-hatékonyságot segítő, innovatív megoldások támogatása. Ennek egyik extrém példái a bitcoinkereskedéssel összefüggő pozitív kijelentései és az eszköz piaci pozíciójának javítására irányuló szándék. Nem elhanyagolható a világ egyik legnagyobb hatású üzletemberével – Elon Muskkal – való kiváló kapcsolata sem. Ezek a példák reményt adnak a piaci szereplőknek, hogy a technológiai szektort övező szabályozási és politikai környezet támogató lesz, így az amerikai indexek eddigi zászlóshajói újabb impulzusokat kapnak a további emelkedéshez. 

Trump erősítené a dollár dominanciáját

A devizapiacon a leginkább szembetűnő változás a dollár keresletének megugrása. Ez részben magyarázható a dollár várható, enyhén magasabb kamatpályájával, de szerepet játszott benne – egyelőre inkább hangulati elemként – Trump kommunikációja is, melyben hangsúlyozta, hogy a dollár tartalékdeviza szerepét szeretné megtartani a kormányzat, sőt, erősítené a dominanciát. Tovább támogathatják az erősödést a reálgazdasági folyamatok is, hiszen ha az import volumene valóban alacsonyabb lesz a külkereskedelmi folyamatokban, akkor az áruk behozatala során kisebb mennyiségű dollárt adnak el a piaci szereplők, például az euró ellenében.
Összefoglalóan kijelenthető, hogy a részvénypiac emelkedése Trump elnökké választásának hírére újabb szakaszába lépett. Az elmúlt két évben az elemzői körökben uralkodó negatívabb hangvétel novemberben megfordult, ami jelzi, hogy a ciklus érett szakaszába léptünk. A kötvénypiacokon 2025-ben ismét folytatódhat a hozamok csökkenése, a devizapiacon viszont döntő kérdés lesz a dollár árfolyamának iránya. Ha az amerikai zöldhasú kitart az ereje mellett, akkor Európától a feltörekvő piacokig bezárólag számolni kell az egyéb devizák gyengélkedésével – sajnos, ez alól várhatóan a forint sem lesz kivétel.

Szerző: Panyi Péter, Prémium banking csoportvezető, SPB Befektetési Zrt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.