Meglepően rosszul indult a legnagyobb bitcoin-ETF, a BlackRock IBIT alapjának új éve: a kezelt tőkét tekintve listavezető, Amerikában jegyzett, közvetlenül spot bitcoinba fektető tőzsdén kereskedett alapból 333 millió dollárnyi nettó tőke áramlott ki 2025 első munkanapján, ekkora tőkemenekítésre pedig még soha korábban nem volt példa a rekordhalmozó alap szűk egyéves történetében. Az IBIT azonban nemcsak a csütörtöki tőkekiáramlás miatt került a címlapokra, hanem azért is, mert története során először három egymást követő nap is csökkent az általa kezelt tőke mennyisége.
Az IBIT távolról sem az egyetlen bitcoinalap, amely negatív tőkeáramlást élt meg az elmúlt hetekben: a 12 amerikai ETF-ből december 19. óta a Bloomberg adatai szerint nagyjából kétmilliárd dollárnyi tőke áramlott ki összesen, ugyanezen időszak alatt a bitcoin árfolyama 8 százalékkal került lejjebb, mielőtt az új év beköszöntével ismét felfelé vette az irányt.
A Bloomberg adatai ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy nem csak a token iránti közvetlen és közvetett, ETF-eken keresztüli, elsősorban intézményi befektetői érdeklődés csappant meg, de a határidős piacon is lehűltek a kedélyek: a chicagói határidős tőzsdén jegyzett opciók iránti érdeklődés 20 százalékkal csökkent a decemberi árfolyam- és keresleti csúcs óta.
Az alapokból megfigyelt tőkekiáramlás és az opciók iránti csökkenő kereslet hátterében az intézményi befektetők év végi mérlegcsinosítgatása és az ehhez kapcsolható kockázatminimalizálás állhat elsősorban
− nyilatkozott a Bloombergnek Paul Howard, a Wincent kriptopiaci kutatócég igazgatója.
A tőkekiáramlás ellenére a BlackRock IBIT alapja továbbra is vezeti a bitcoinba fektető amerikai alapok rangsorát a maga 51,9 milliárd dolláros kezelt tőkeállományával (AUM), a második helyezett Fidelity-féle FBTC pedig utcahosszal lemaradva a 24 milliárd dolláros határ környékén jár. A dobogó harmadik fokán a Grayscale GBTC-je áll 20 milliárd dolláros AUM-mel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.