BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas eséssel indította a napot az OTP, szakadnak a nyugati piacok is

Donald Trump a hét végén hivatalosan is megkezdte vámháborúját, mélyreható pesszimizmus lett úrrá a piacokon. Az amerikai tőzsde 2-3 százalékos mínuszban nyithat délután, de a BÉT és a nyugat-európai piacok sem úszták meg a bukást.

Csúcsközelből fordult le a BUX index hétfő reggel, a háttérben Donald Trump friss vámháborújának kirobbanása áll. A BÉT mutatója 0,68 százalékkal, 84 907 pontig esett az első percekben.

Budapest Értektőzsde (BÉT) stock fotóanyag 2016 augusztus 2-án, opus, richter, magyar telekom,
Gyengén rajtolt a BÉT, de a nyugati helyzet sokkal rosszabb / Fotó: Szabó Gábor / BÉT

A legnagyobb vesztes az OTP volt a nyitást követően, a bankpapír 1,64 százalékkal, 23 950 forintig csúszott a rajtkor. A Mol 1,18 százalékkal, 2844 forintig csúszott. A Richter ellenben 0,59 százalékos pluszban, 10 240 forinton kezdte a napot, a Magyar Telekom pedig 0,87 százalékkal, 1398 forintig ugrott a gongszó után.

Nyugaton eközben egyértelműen sokkal rosszabb a helyzet: a brit FTSE 1,22 százalékot, a francia CAC 1,98 százalékot, a német DAX 2,03 százalékot esett a nyitást követő percekben.

A piacok gyenge rajtja nem meglepő, hiszen Trump a hét végén hivatalosan is megkezdte a vámháborúját, a határidős piacok pedig kemény mínuszokat áraztak be a mai napra, a nagy amerikai indexek akár 2-3 százalékos mínuszban is kezdhetik a napot magyar idő szerint délután fél négykor. 

A Trump-féle vámok a jelenlegi állás szerint az Equilor összefoglalója alapján úgy néznek ki, hogy

  • a kínai termékekre az eddigieken felül egységesen 10 százalékos, 
  • a kanadai és a mexikói termékekre 25 százalékos vámot vezetnek be,
  • a kanadai olajtermékekre, földgázra és villamos energiára viszont könnyített, 10 százalékos kulcs érvényes. 

Kanada már be is jelentette a válaszintézkedéseket, minden Egyesült Államokból érkező termékre 25 százalékos védővámot jelentettek be, amely addig érvényes, amíg az USA érvényben tartja a vámokat. Mexikó hasonló intézkedéseket hozott meg, Kína pedig bejelentette, hogy a Világkereskedelmi Szervezethez fordul jogorvoslatért. 

Equilor Trader 

Kereskedj és fektess be a jövő technológiájával – Bárhol, bármikor! 

A megjelenés támogatója az Equilor Befektetési Zrt. 

A forint hatalmas mínuszban jár az amerikai fizetőeszköz ellenében, a dollár vámok miatti erősödése kíméletlenül megcsapta a hazai devizát. A forint a zöldhasú ellenében közel tíz egységet gyengült a hét végén, a 390-es szintről a 400-as lélektani határig ralizott a jegyzés, napi viszonylatban 1,59 százalékos a mínusz, 399,56-on adják az amerikai pénz egységét. Az euróval szemben 0,14 százalékos a veszteség, 408,6 körül jár a kereszt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.