BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vámmentes, békés hétköznapokra vágyik a forint

Küzd, küzdögél, mégsem dönget a forint – egyelőre nem tűnik reálisnak, hogy a piaci események átlendítsék a 400-as álomhatáron az euróval szemben. A forint ma is visszapattant.

A négyszázas szint áttörése az euróval szemben egyelőre a bizakodás ellenére is túl nagy falatnak bizonyul a forint számára, amelyet a külső tényezők egyelőre kedvük szerint hajlítgatnak. Hol erre, hol arra. Most éppen Münchenben bíznak a devizapiaci spekulánsok, ott tartják mától a szokásos éves biztonságpolitikai fórumot, amelyen az ukrajnai béketerv központi szerephez juthat, bár áttörést várni nem fórumoktól, hanem a magas szintű vezetők személyes tárgyalásaitól lehet remélni, de arról amúgy is később értesül a közvélemény. 

forint 
Shopping trolley cart Filled With Pasta with 20 US dollar paper money banknote on Beige background. Copy space for your text. Food and groceries shopping price increase, Rising food cost food crisis inflation concept. Online shopping, buy mall
Amerikai Egyesült Államok
infláció, kiskereskedelem, fogyasztói árak, fogyasztók, fogyasztás, vásárlók, vásárlás
Trump jött, látott... de a kiskereskedelmi forgalom mégsem nőtt. Ennek örült a forint /  Fotó: Northfoto

Mindenesetre az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos erős piaci bizakodás háromhavi csúcsra repítette a forintot pénteken délelőtt mind az euróval, mind a dollárral szemben, de aztán éles fordulat jelei mutatkoztak egyfelől a piaci hangulat romlása, másfelől szimpla technikai okok miatt is. 

Erősködik a forint, de folyton visszapofozgatják

Dél körül az euró jegyzése így feltört a 401 forint alatti szintről és rögvest célba vette a 404-es szintet, de addig már nem jutott el, csak 403,5-ig ahonnan némi visszarendeződés kezdődött. A dollár hasonló pályát írt le a forinttal szemben: a 382-es szintről 385,6-ig szaladt, ahol megtorpant, s visszakozott. 

Időközben, kora délután kiderült, hogy az amerikai kiskereskedelmi adat a vártnál gyengébbre sikeredett. Trump hivatalba lépésének első hónapjában a kiskereskedelmi forgalom 0,9 százalékkal esett vissza decemberhez képest, holott az LSEG elemzői 0,1 százalékos csökkentést valószínűsítettek. 

Ez dollárgyengítő tényező volt, következésképpen emelt egyet a forint árfolyamán. Az igazi devizapiaci mozgásokat egy reális és támogatást is élvező béketerv mellett a Trump-féle vámcunami kelti. 

A vámmal való izmozás lecsapódik a devizapiacon

A viszonossági alapon működtette vámemelési szisztéma tarthatatlanságára már rámutattunk, de az amerikai elnököt a racionális érvek az eddigi tapasztalatok szerint nem szokták eltéríteni a MAGA által kitaposott ösvényről. 

Bessent amerikai pénzügyminiszter
Scott Bessent szerint a devizájukat manipuláló országokra még keményebb vámokat rónak ki / Fotó: Stefani Reynolds

Ráerősített erre péntek délután pénzügyminisztere, Scott Bessent, aki a vámkiegyenlítő vizsgálatoknál az esetleges devizamanipulációt is vizsgálat tárgyává tenni, magyarán, ha egy ország a számára kedvező módon alakítja devizájának árfolyamát, azt korrekciós tényezőként figyelembe veszi Washington az új vámok kiszabásánál, nehogy versenyelőnybe kerülhessen a túloldal. 

Hogy kikre gondolt Bessent, azt nem közölte, de előbb-utóbb úgyis kiderül. Még jött egy kedvező ipari adat is, mely szerint januárban az ipari termelés 2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a decemberi félszázalékos plusz után. Ez azonban nem zaklatta fel a forint árfolyamát, amely a délután négy órakor 

  • 382,2-nél járt a dollárral szemben, míg ilyentájt
  • 401,8 forintot kellett kicsengetni egy euróért. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.