BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhagyhatja a londoni tőzsdét a Glencore

A bányatársaság és árupiaci kereskedő azon gondolkozik, hogy valóban London-e a legjobb hely a tőzsdei jelenlétre. A Glencore az energiaválság hozta rekordnyereségnek is kénytelen búcsút inteni.

Visszaesett a Glencore egész éves nyeresége, miután a bányatársaság által kitermelt legfontosabb nyersanyagok ára is esett. A vállalat ezért azt is jelezte, hogy hajlandó csökkenteni termelését, hogy feljebb nyomja az árakat.

A stacker-reclaimer operates next to stockpiles of coal. glencore
Fotó: Brendon Thorne / Bloomberg

A 14,4 milliárd dolláros alaptevékenységből származó nyereség 16 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, ennek ellenére a Glencore 2,2 milliárd dollárt visszaad a részvényeseknek, beleértve az 1 milliárd dollárra emelt sajátrészvény-vásárlást – írja a Bloomberg. A vállalkozás azt is elmondta, szóba került, hogy elköltözik a londoni tőzsdéről.

Az orosz–ukrán háború egyik legnagyobb nyertese volt a Glencore

A Glencore két éve még rekordprofitnak örülhetett, miután az Ukrajna elleni orosz invázió és az azt követő energiaválság az egekbe lőtte a szén árát is, ám az energiahordozó ára azóta lejtmenetben van. A kobalt, a cég másik fontos terméke szintén egyre olcsóbb, részben az elektromos autók terjedésének megtorpanása, részben az akkumulátortechnológia változásai miatt. A lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorok ugyanis nem igényelnek kobaltot és egyre elterjedtebbek.

A cég kilátásait nemcsak a fenti két nyersanyag árának összeomlása árnyékolja be, hanem a kínai gazdaság törékeny volta is, ami a múlt héten a BHP eredményein is megmutatkozott, a Glencore versenytársa az osztalékát is kénytelen volt csökkenteni, miután nyeresége is nagyot esett.

Költözésen gondolkozik a bányaipari óriás

A Glencore 2011-es tőzsdére lépése óta elsődlegesen a londoni piacon van jelen, ám azon gondolkozik, hogy változtasson ezen. 2023-ban, amikor felmerült a szénüzletág leválasztása, azt New Yorkban vezették volna be a tőzsdére, mondván, az amerikai piac kedvezőbb a fosszilis tüzelőanyagok számára. Azonban időközben a szénárak is a 2021 óta a legalacsonyabb szintre süllyedtek a felpörgő kínai és indiai termelés miatt. Az orosz–ukrán háború utáni energiaválság idején az ausztrál Newcastle szén 463,75 dolláros tonnánkénti áron tetőzött a határidős piacon 2022 szeptemberében, ám ma már csak 100 dollárba kerül tonnánként.

A Glencore nem csoda, hogy rekordnyereséget mutatott fel 2022-ben, amikor csak a szénbányászaton 18,6 milliárd dolláros profitot ért el. 

A jelenlegi árakon azonban a cég már a termelés visszafogásán gondolkozik.

A vállalat nemcsak a nyersanyagok termelésével, de kereskedelmével is foglalkozik, ám annak a részlegnek is csökkent a nyeresége tavaly. A 2023-as 3,5 milliárd dolláros profit 3,2 milliárd dollárra esett. A vállalat emellett leírásokat volt kénytelen eszközölni dél-afrikai szénüzletágában, valamint egy nikkelbányán, illetve cink- és rézolvasztó eszközein. Ez utóbbiakon a cég 1,5 milliárd dolláros értékcsökkentést könyvelt el. A Glencore a jelentés közzététele után 3,5 százalékos eséssel kezdte a kereskedést szerdán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.