A várakozásokkal szemben a részvénypiaci teljesítmények 2025-ben európai felülteljesítést mutatnak, köszönhetően Donald Trump amerikai elnök piacfelforgató intézkedéseinek és a váratlan német gazdaságélénkítő programnak.
A brutális vámtarifák és a bizonytalanság (felfüggesztés, további emelés Kína kapcsán) az elmúlt évek trendjeiben is jelentős felfordulást hozott, hiszen a részvénypiac mellett az állampapír hozamok alakulása is eltérően alakult az Atlanti-óceán két oldalán. Míg a globálisan meghatározó amerikai S&P 500 Index több, mint 10 százalékot veszített az értékéből, addig az 50 legnagyobb európai vállalatot tartalmazó index kis mértékben az év eleji árfolyama fölött tartózkodik. Szintén ellentétes folyamatok körvonalazódtak a 10 éves állampapír hozamokat vizsgálva is, ami a turbulens és volatilis környezetben különösen meglepően hatott. A biztonságot és fedezetet nyújtó amerikai 10 éves hozamszint váratlanul 4 százalékról 4,4 százalékra emelkedett a viharos környezetben, míg a német hozamszint a március közepi 2,9 százalékos csúcsról már 2,5 százalék alatt található.
A fordulatos és váratlan évkezdet természetesen a legtöbb részvénypiaci indexben hozott korrekciót, így a közép-kelet-európai régió legnagyobb tőzsdén jegyzett vállalatainak teljesítményét tükröző CETOP indexben is heves árfolyammozgás volt megfigyelhető, azonban így is az év eleje óta mért teljesítménye közel 15 százalékos. A jelenleg 23 elemű index 7 lengyel és 4 magyar vállalata közel 60 százalékos súlyt képvisel, a fennmaradó 40 százalékot pedig cseh, osztrák, román, szlovén és horvát részvények alkotják, közülük pedig 20 vállalatnak az értéke növekedett az idei évben. Ebben jelentős szerepet játszik, hogy a régió növekedési kilátásai továbbra is meghaladják az eurózónás előrejelzéseket és a reálbérek emelkedése, valamint az EU-s források is támogathatják a fogyasztást. Ebben a környezetben fontos szempont, hogy
az index több mint felét a pénzügyi szektor szereplői alkotják, közülük is érdemes kiemelni az ERSTE, OTP és PKO bankokat.
A külső kockázatok között mindenféleképpen meg kell említeni az ukrán–orosz háború közelségét, illetve a globális gazdasági lassulás régióra gyakorolt hatását. Nagy kérdés, hogy a térség legfontosabb gazdasági partnere által bejelentett ezermilliárd eurós gazdaságélénkítő csomag, az adósságfék eltörlése és egyéb reformok milyen gyorsan fogják kifejteni hatásukat. A KPMG German-CEE Business Outlook 2025 jelentés is rávilágít arra, hogy a német vállalatok körében jelenleg is kedvelt működési terület a régió, azonban a felmérésben részt vevő 133 vállalat 42 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egy éven belül tervez befektetést a CEE országokban, 56 százalék pedig 5 éves időtávon.
Az elmúlt hetek volatilitása kedvezőbb értékeltségi szinteket teremtett a globális részvénypiacokon, így a P/E mutatók a 10 éves átlagok környékén tartózkodnak a jelentős tőzsdeindexek esetében. A CETOP index azonban továbbra is jelentős diszkontot mutat – bár nem olyan mértékűt, mint legutóbbi régiós írásom idején –, hiszen a 10 éves átlagos P/E rátája 10,4-es értéket ad, míg a jelenlegi értékeltség 8,7-es szorzón forog. A CETOP esetében érdemes megemlíteni, hogy az index 2/3-át a pénzügyi és energia szektor vállalatai alkotják, melyeknek osztalékfizetése átlag felett 5-10 százalékos zónában alakulnak, így az index komponensei 5 százalék feletti átlagos osztalékkifizetéssel rendelkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.