Zuhan az OTP, meredek lejtőn nyitott Amerika, féléves csúcson a forint
Szerda délután is az előző este bejelentett amerikai vámokat emésztgetik a befektetők a devizapiacon és a tőzsdéken egyaránt.

A forint is a nemzetközi hullámokkal sodródik Donald Trump szinte az egész világra kiterjedő büntetővámjainak ismertetése óta. A globálisan meghatározó devizával szemben eltérő irányt vett a magyar pénz kurzusa.
A dollárral szemben féléves csúcsra erősödött a hazai fizetőeszköz, a kurzus 360,02-nál is járt napi minimumán. Legutóbb tavaly október 2-án volt ennél gyengébb a tengerentúli pénz. Délután negyed négy után 381,5 forintot kértek a zöldhasúért, ami kétszázalékos erősödést jelent a forintnak, ami egy nap alatt több mint hét egységet hozott a dolláron.
Az euróval szemben viszont nem teljesít jól a magyar pénznem, a keresztárfolyam 0,4 százalékkal került feljebb, egészen 402,2-ig.
Az euró/dollár keresztárfolyamában jelentős dollárgyengülés látszik, a kurzus rég nem látott szintre, 1,11-re szökött fel, 2,4 százalékkal leértékelve az amerikai devizát, jelezve a befektetők amiatti aggodalmát, hogy a Washington által kivetett vámok visszaütnek az amerikai gazdaságra.
A tőzsdéken is jelentős volatilitás mellett zajlik a kereskedés, a befektetők az európai és a hazai részvényektől is szabadulnak.
Az amerikai tőzsdék is lefelé vették az irányt:
- az S&P 500 3,3 százalékkal,
- a Dow Jones 2,9 százalékkal,
- a Nasdaq 4,4 százalékkal esett a nyitást követő percekben.
A pesti börze fő indexe, a BUX 2,5 százalékkal 87 500 pont alá zuhant, a négy nagypapír kurzusa egyaránt lefordult. A Richter megúszta kisebb, 0,3 százalékos csökkenéssel, az OTP, a Mol és a Magyar Telekom viszont meredeken esik.
Az OTP a vezetőség reggeli rekord osztalékjavaslatának dacára is 4,2 százalékot zuhant, a Magyar Telekom 3,9 százalékot esett, a Mol pedig 1,9 százalékkal került lejjebb.



