
Tőzsdék: zuhanórepülésben a vezető amerikai indexek – tovább nő a pánik Trump vámintézkedései miatt
Pénteken újabb súlyos csapást szenvedett el a Wall Street, miután Peking bejelentette: 34 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból érkező termékekre, ami pontosan megfelel annak az intézkedésnek, amelyet Donald Trump szerdán hirdetett ki a kínai árukra vonatkozóan. A tőzsdei pánik nem is váratott sokat magára – a piacok pedig a vámháború kirobbanásának láttán szabadesésbe kezdtek.

A Dow Jones Industrial Average több mint 1500 pontot, azaz 4 százalékot esett a nap folyamán, miután már csütörtökön is több mint 1679 pontot veszített. Az S&P 500 index szintén mélyrepülésbe váltott: 5 százalékos zuhanással folytatta a korábbi 4,84 százalékos esést, és ezzel már több mint 15 százalékkal áll a legutóbbi csúcsa alatt.
A legnagyobb érvágást azonban a technológiai szektor szenvedte el. A Nasdaq Composite index 4 százalékot esett, és ezzel már több mint 21 százalékkal került a decemberi rekordja alá – ez már hivatalosan is medvepiacnak számít.
Az amerikai tech óriások, amelyek jelentős kitettséggel rendelkeznek Kínában, különösen megszenvedték Peking válaszlépéseit:
- az Apple árfolyama több mint 4 százalékkal csökkent pénteken, ami a heti veszteségét 10 százalékra emeli,
- miközben az MI-piac meghatározó szereplője, az Nvidia 7 százalékot,
- az elektromos autókat gyártó Tesla pedig 9 százalékot veszített értékéből.
A piacok egyre jobban aggódnak a vámháború eszkalációja miatt, amely nemcsak a két nagyhatalom közötti kereskedelmi kapcsolatokat borítja fel, hanem globális gazdasági lassuláshoz, sőt recesszióhoz is vezethet.
A tőzsde beleroppant a vámháborúba
„Ez már nem egyszerű piaci korrekció – ez a befektetői bizalom teljes megingása” – nyilatkozott egy elemző a CNBC-nek.
A következő napokban minden szem a Fehér Ház és Peking közötti további lépésekre szegeződik. Egy biztos: a befektetők egyre idegesebbek.
Vámháború: a tőzsdei káosz csak a kezdet – riadót fújt a neves elemző
Az S&P 500 tovább zuhanhat, az olaj ára eshet, és a gazdasági recesszió egyre valószínűbbé válik az USA-ban. Peter Berezin korábban is figyelmeztetett, hogy a Trump-kormány politikája rázós útra viszi a világot, most pedig még súlyosabb jóslatokat tett közzé a vámháborúval kapcsolatban.





