BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Darabokra szedné Zuckerberg birodalmát az amerikai versenyhatóság

Akár egzisztenciális fenyegetést is jelenthet a Meta Platforms számára az Instagram és a WhatsApp bekebelezése miatt indított per. A Zuckerberg-birodalmat aranytojást tojó tyúkjától fosztaná meg az amerikai versenyhatóság.

Hatalmas a tétje az amerikai versenyhatóság (FTC) által a Facebook anyavállalata, a Meta Platforms ellen indított, a tárgyalási szakba hétfőn átlépő pernek. A megfigyelők szerint akár egzisztenciális fenyegetést is jelenthet  Zuckerberg cégcsoportja számára.

Zuckerberg
Nem véletlenül próbál Marc Zuckerberg Donald Trumpnak bizonyítani / Fotó: AFP

A szabályozó hatóság úgy véli ugyanis, hogy Marc Zuckerberg birodalma a jogszabályokba ütközően építette ki közösségimédia-monopóliumát, amikor több milliárd dollárt költött az Instagram és a WhatsApp felvásárlására.

A több mint egy évtizeddel ezelőtti felvásárlások célja a kereset szerint az volt, hogy kiiktassák azokat a születőben lévő versenytársakat, amelyek veszélyeztethetik a Facebook monopolstátuszát. Az ügyet még 2020-ban, Donald Trump elnök első hivatali ideje alatt indították.

Az FTC azt akarja elérni, hogy a Meta szervezze át vagy adja el üzletágai egy részét, köztük az Instagramot és a WhatsAppot is.

Jennifer Newstead, a Meta jogi igazgatója vasárnap egy blogbejegyzésben gyenge lábakon állónak és a technológiai beruházásoktól elrettentőnek nevezte a keresetet.

Abszurd, hogy az FTC egy nagyszerű amerikai vállalatot próbál tönkretenni, miközben a kormányzat a kínai tulajdonú TikTokot megmentésén munkálkodik

– írta.
Az ügy azért egzisztenciális fenyegetés a Meta számára, mert egyes becslések szerint amerikai reklámbevételeinek mintegy felét az Instagramon termeli, ugyanakkor a nyilvánosság számára ez lesz az első igazi mérce, hogy a második Trump-kormányzat képes-e betartani az elnök Big Tech elleni fellépésre tett ígéretét.

Nem véletlen, hogy a Meta próbál folyamatosan közeledni az újraválasztott Trumphoz, a republikánusok szerint cenzúrának minősülő tartalommoderálási politikáját törölve. Emellett egymillió dollárt adományozott Trump beiktatására. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója pedig az elmúlt hetekben többször is ellátogatott a Fehér Házba.

Az eljárásban várhatóan Zuckerberget is meghallgatják, akinek azokkal a korábbi e-mailjeivel kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, amelyekben az Instagram fotómegosztó alkalmazás felvásárlását javasolta egy potenciális Facebook-versenytárs semlegesítésére, illetve aggodalmát fejezte, amiért a WhatsApp titkosított üzenetküldő szolgáltatása közösségi hálózattá nőheti ki magát.

A Meta a bírósági dokumentumokban azzal érvelt, hogy az Instagram 2012-es és a WhatsApp 2014-es megvásárlása a felhasználók javát szolgálta, és hogy Zuckerberg korábbi nyilatkozatai már nem relevánsak a TikTok (ByteDance), a YouTube (Google) és az Apple üzenetküldő alkalmazása által támasztott éles verseny kellős közepén.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.