A bankok megjelenésével és intézményesülésével új célpontjuk lett azoknak, akik szeretnének gyorsan meggazdagodni, ehhez pedig akár törvényt is sértenek: a bankrablás eleinte kifejezetten lukratív kereseti forrása volt a bűnözőknek, amint azonban a probléma egyértelművé vált, a pénzintézetek semmilyen költséget nem sajnáltak arra, hogy védelmi vonalaikat erősítsék, széfeket építettek, fegyveres konvojokat kreáltak a pénzmozgás védelmére, fegyveres biztonsági őröket alkalmaztak, sőt, még a rendőrségre is beköttették pánikgombjaikat, hogy gyorsan riaszthassák az erősítést, ha beütött a krach.
A védelmi vonalak dinamikus fejlődése hatalmas mértékben visszavetette a bankrablások gyakoriságát, a 90-es évek óta több mint 80 százalékkal csökkent az ilyesfajta bűnelkövetések száma a nyugati világban, a bűnözők azóta más módszerekkel igyekeztek kitömni a zsebeiket. Felvirágzott a telefonos, majd az online
ahogy a világ egyre nagyobb mértékben költözött fel a hálóra. A digitalizáció és a digitális fejlődés egy másik formában is esélyt adott a csalóknak: a kriptodevizák megjelenésével anonimizálhatták pénzmozgásaikat, minden korábbinál könnyebbé téve a lopott szajré mozgatását.
A kriptodevizák térnyerése ugyanakkor egy egészen más formában is megújította a korábban még például bankbankrablásban utazók munkáját: a bitcoinnak és társainak szédületes, sok esetben ép ésszel fel sem fogható felértékelődései villámgyorsan tettek embereket dollármilliomosokká, az ő pénzük pedig sok esetben soha nem került bankokba, így őket banki adathalászattal nem is tudták elérni.
Sőt, mivel sok esetben olyan emberekről van szó, akik jártasak a digitális technológiákban, más formában sem tudták őket átverni, ezért hát a bűnözők kiiktatták az első védelmi vonalként leledző digitális buborékot,
és most már házhoz mennek a célpontért, a szó szoros értelmében.
Egy adatbázis szerint csak az idén már 23 embert vagy létesítményt ért személyes támadás azért, hogy az áldozatok privát kódjait, kriptoszámláit fizikális formában szerezhessék meg, a trend pedig azért különösen aggasztó, mert ugyanezen gyűjtés szerint 2024-ben a az év azonos időszakában mindössze hat ilyen támadás volt ismert.
Az új világ útonállói semmivel sem kevésbé erőszakosak, mint voltak a vadnyugaton: az elrabolt embereket rendszeresen megcsonkítják vagy hosszasan bántalmazzák, hogy megszerezzék digitális tulajdonukat.
A jelenség sokkal messzebbre mutat az egyes áldozatok saját körénél: az interneten terjedő történeteket látva rohamosan nő az érdeklődés a sok esetben fegyveres testőri szolgáltatások iránt is, lévén a kriptomilliomosok már olyan helyeken sem érezhetik magukat teljességgel biztonságban az utcán, mint Párizs, ahol nemrég fényes nappal próbáltak meg elrabolni egy digitális milliomost.
Sőt, a jelenség annyira ismertté vált kriptós körökben, hogy már saját nevet is kapott,
wrench attack, azaz magyarul csavarkulcsos támadás néven fut,
arra utalva, hogy a kivitelezéséhez már egy csavarkulcs is elégséges, és semmilyen extra eszköz nem szükséges hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.