BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

KTM: mégse csődöl be Ausztria egyik leghíresebb cége – ő a megmentő, és ez egészen különös

Happy enddel végződött az osztrák motorkerékpár-gyártó csődeljárása. Persze nem mindenkinek, hiszen Stefan Pierer kezéből az indiai mogul, Mahatma Gandhi ükunokája kezébe került a KTM kormánya.

Megúszta az osztrák KTM motorkerékpár-gyártó a felszámolást, indiai megmentője, a Bajaj Auto előteremtette azt a 600 millió eurót, amely ahhoz kell, hogy kimásszon a slamasztikából, kifizesse a hitelezőit, és tiszta lappal vágjon neki a jövőnek.

KTM
Ki bukott a KTM-mel, és ki állítja majd talpra a kétkerekűt? / Fotó: AFP

Elbukott a stájer parasztfiú, jöhet az indiai mogul a KTM élére

A háttérben persze hatalmas emberi drámák játszódtak le, Stefan Pierer, a svájci Pierer Mobility tulajdonosa kezéből kicsúszik a KTM kormánya (a Pierer Mobility többségi pakettjével együtt), és az indiai Radzsiv Bajaj nyomhatja mostantól a gázpedált.

De kik is ezek az emberek, miben különböznek, és mi köti össze őket – teszi fel a kérdést az osztrák sajtó.

Bizonyos szempontból Radzsiv Bajaj valószínűleg a teljes ellentéte Stefan Pierernek, annak az embernek, aki oly sokáig kulcsszerepet játszott az innvierteli motorkerékpár-gyártó és anyavállalata, a Pierer Mobility sorsának meghatározásában – egészen addig, amíg tavaly a KTM fizetésképtelenségbe nem csúszott. Pierer egy stájerországi parasztgazdaságban nőtt fel, és az osztrák iparban küzdötte fel magát a felső ligába. 

Kockázatkészséggel, erős akarattal és időjárásálló alsónadrággal

– ahogyan azt korábban a Kleine Zeitungnak nyilatkozta.

Ezzel szemben Radzsiv Bajaj már gazdag kelengyével született. India ipari arisztokráciájából származik, gazdagon és a széltől is védve nőtt fel. Ennek ellenére az indiai valóság kellős közepén töltötte gyerekkorát, látva 

  • a mérhetetlen szegénységet, 
  • az osztály-, sőt kasztkülönbségeket 
  • és a vérre menő összecsapásokat a munkaadók és munkavállalók között. 

A Piererre jellemző elszántság talán éppen ezért Bajajtól sem áll távol, persze mások voltak a lehetőségei. A Pune-i Egyetemen a gépészmérnöki diplomáját mindenesetre osztályelsőként szerezte meg, majd a brit warwicki egyetemen szerzett mesterdiplomát gyártórendszer-technikából, kitüntetéssel. 

Mahatma Gandhiig vezetnek a szálak

Számára azonban Warwickban a tanulási folyamat kezdetben roppant egyszerű dolgokról szólt – mondta a neves brit egyetem jelenlegi rektorával készített YouTube-interjúban. Az első időkben például azért feküdt le rendszeresen éhesen esténként, mert senki sem töltötte fel a hűtőjét.

Néhány generációval korábban amúgy Bajajék is alulról, sőt a legmélyebbről kezdték a felemelkedést. Dédapja, Jamnalal Bajaj, egy szegény földműves fia volt, aki egy gazdag üzletembernél szolgált. 

Később Mahatma Gandhi híve lett, elsajátította a tanításait, olyannyira, hogy végül az indiai államalapító örökbe fogadta.

Innentől kezdve már könnyebb utakon járva, 1926-ban megalapította a Bajaj-céget, amely mára egy 40 vállalatot összefogó birodalommá terebélyesedett. Ezen belül Radzsiv Bajaj a kétkerekűek üzletágát vezeti. 

Az, hogy hova jutsz az életben, tisztára szerencse kérdése – mondta egyszer Radzsiv. Igaz, ő valóban mindig a megfelelő helyen volt a megfelelő időben, hogy előrejusson a családi birodalomban – tette hozzá a mára családos emberré vált, jógarajongó Bajaj, akinek már egy fia is született.

Saját bevallása szerint a jógának köszönheti, hogy higgadt marad a nehéz helyzetekben is.

Amikor az érzelmi felindulás az agyamba hajtja a vért, egy 20 perces Szirsaszana (fejenállás) szerencsére mindig segít lélekjelenlétem megőrzésében

– árulta el a receptet.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.