Miben közös a Wall Street, a Szilícium-völgy és Hollywood? Mindhárom helyen a húzóágazatból kitelepülnek a munkahelyek olyan térségekbe, ahol olcsóbb a bérköltség, s támogatásokkal ösztönzik a munkahelyteremtést. Úgy tűnik, Donald Trump hiába erőlteti a hazai gyártást.
Az amerikai Munkaügyi Minisztérium adatai szerint Los Angeles megyében a forgatási napok száma 10 százalékot esett 2019 óta. Kalifornia részesedése a globális filmprojektekben 2023-ra 18 százalékra csökkent a 2021-es 23 százalékról. Míg az animáció területén, ahol a fizikai jelenlét kevésbé fontos, Kalifornia részesedése a globális produkciókból a 2010-es 67 százalékról 2023-ra 27 százalékra zsugorodott.
A közelmúlt bevándorlási razziái és az azt követő tiltakozások sem segítik a válságban lévő filmipart Los Angelesben.
Elemzők szerint a New York-i pénzügyi szektorhoz vagy a Szilícium-völgy IT-társadalmához hasonlóan a Los Angeles-i filmipar is profitál a hálózati hatások közgazdaságtanából.
Egy helyen tömörülnek a legjobb színészek, ügyvédek, ügynökök, stúdióvezetők és rendezők.
Ám a hollywoodi mese szomorú végét jelzi, hogy a Wall Streeten és a Szilícium-völgyben is egyre zsugorodik a dolgozók jelenléte. Míg a Wall Street felső vezetői, sztárkereskedői és befektetési bankárai még mindig New Yorkban vannak,
a középkategóriás munkahelyek már rég kitelepültek az olcsóbb lakhatással és alacsonyabb adókkal jellemezhető körzetekbe:
Arról nem is beszélve, hogy a vezető technológiai cégek, mint az Nvidia, az Apple és a HP, már csak menedzsmentszinten vannak jelen a Szilícium-völgyben, a gyártás rég Ázsiába települt.
A jól fizetett színészeknek, rendezőknek és stúdióvezetőknek talán megfelel Los Angeles. De az operatőrök, a jelmez- és díszlettervezők, a sminkesek és a vágók többnyire középosztálybeliek. Nekik
nincs jövőjük az angyalok városában.
Ahogy a támogatásokat és az olcsó munkaerőt hajszoló amerikai technológiai cégek képzett munkaerőt neveltek Ázsiában, az amerikai filmes vállalatok ugyanezt tették Európában, Kanadában és Ausztráliában.
Külön csavar a történetben, hogy miközben a washingtoni adminisztráció a filmgyártás hazatelepítését tűzte ki célul,
a mesterséges intelligencia terjedése könnyen megtizedelheti a globális munkahelyek számát
ebben az iprágban is. Más szóval, a hazatelepülés sem ígéri középtávon a korábbi élőmunka-mennyiséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.