A Mol csoport és az azerbajdzsáni Socar aláírta a Shamakhi–Gobustan régiót lefedő új szárazföldi szénhidrogén-kutatási, fejlesztési és termelésmegosztási megállapodás legfontosabb feltételeit. A mostani megállapodás újabb fontos lépés a Mol csoport és a Socar, az azerbajdzsáni állami olajvállalat stratégiai partnerségében, amely a tavaly szeptemberi szándéknyilatkozattal vette kezdetét. Ennek célja a szénhidrogén-kutatás terén történő együttműködés bővítése Azerbajdzsánban. A megállapodást Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója és Rovshan Najaf, a Socar elnöke írta alá a Baku Energiafórumon.
„Büszkén írom alá ezt az új megállapodást a Socarral, amely megerősíti elkötelezettségünket a mélyebb együttműködés és a jövőbeni kutatások terén Azerbajdzsánban. A Mol csoport idén ünnepli jelenlétének ötödik évfordulóját Azerbajdzsánban, így a partnerség megerősítése egyaránt bizonyítéka az eddigi eredményes együttműködésnek és a közös jövőképnek. Ez a megállapodás jól tükrözi Azerbajdzsán és Magyarország egyre erősebb gazdasági együttműködését is, amelyeket kiváló kormányzati kapcsolatok is támogatnak. A Mol másik azerbajdzsáni projektje, az offshore ACG projekt – amely a Mol nemzetközi portfóliójának ékköve – már ma is hozzájárul Közép-Európa energiabiztonságához és a régió finomítói rugalmasságához. Meggyőződésem, hogy a Shamakhi–Gobustan-projekt nemcsak értékes kiegészítője lesz nemzetközi termelési portfóliónknak, hanem fontos szerepet játszhat majd Közép-Európa stabil energiaellátásában is. A megtermelt olaj értékesítéséről vagy a régióba történő szállításáról rugalmasan dönthetünk – ezzel is erősítve az ellátás biztonságát” – mondta Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója.
A mostani megállapodás a korábbi sikeres együttműködésre épül, és kifejezi a vállalatok közös szándékát, hogy tovább bővítsék partnerségüket Azerbajdzsán kutatás-termelés szektorában. A kutatási lehetőséggel kapcsolatos megbeszélések konstruktívan haladtak előre, megerősítve a Mol hosszú távú stratégiai jelenlétét a Kaszpi-régióban és a Socar megbízható partneri szerepét Azerbajdzsán szénhidrogénkészleteinek fejlesztésében.
A tervek szerint a Mol 65 százalékos részesedéssel operátorként vezetné a projektet, míg a Socar 35 százalékos tulajdonrésszel társulna.
A kutatásra, fejlesztésre és termelésre vonatkozó teljes körű megállapodás véglegesítése a következő időszak tárgyalásainak és a szükséges hatósági jóváhagyásoknak a függvénye.
A Mol 2020-ban jelent meg Azerbajdzsánban, amikor 9,57 százalékos részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb olajmezőjében, az Azeri–Chirag–Gunashli (ACG) mezőben, valamint 8,9 százalékos tulajdonrészt a Baku–Tbiliszi–Ceyhan (BTC) olajvezetékben, amely nyersolajat szállít a Földközi-tenger partján fekvő Ceyhan kikötőjébe. Az azerbajdzsáni termelés 2024-ben a Mol szénhidrogén-termelésének 14 százalékát és készleteinek 25 százalékát adta.
Bár a Mol az ACG-projektben kisebbségi tulajdonos, nyolc évtizedes készletmenedzsment és termelésoptimalizálási szakértelmével aktívan hozzájárul a mező fejlesztéséhez. A BTC vezeték pedig kiemelkedően fontos szerepet tölt be a Mol régiós finomítóinak – például a pozsonyi Slovnaft és a rijekai INA finomító – ellátásában. Eddig összesen 15 millió hordónyi Mol-kőolajat szállítottak az ACG mezőről a BTC vezetéken és tengeri szállítással ezekbe a finomítókba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.