Jelentős flottabővítést tervez az AirAsia légitársaság. A cég előzetes megállapodást kötött akár 70 darab Airbus nagy hatótávolságú repülőgép megvásárlásáról. A szándéknyilatkozat 50 darab A321XLR típusú repülőgépre vonatkozik, további 20 darabra szóló opcióval – derült ki a légitársaság közleményéből. A szóban forgó repülők a keskeny törzsű gépek közül a leghosszabb hatótávolsággal rendelkeznek, és várhatóan 2028-tól állnak majd forgalomban az AirAsiáná – nyilatkozta újságíróknak Tony Fernandes, a légitársaság anyavállalata, a Capital A Bhd vezérigazgatója.
„Egy keskeny törzsű repülőgép nyilvánvalóan sokkal kisebb kockázatot jelent az új útvonalak indítása szempontjából. Ez a megállapodás lehetővé teszi számunkra, hogy olyan keskeny törzsű flottával rendelkezzünk, amely képes lefedni szinte az egész világot” – jelentette ki a cégvezető.
A Bloomberg értesülései szerint az AirAsia a most bejelentett flottabővítéssel azt tervezi, hogy olyan útvonalakat nyit meg Kínában, Indiában és az ázsiai csendes-óceáni térség más részein, amelyek a nagyobb, több üzemanyagot igénylő repülőgépekkel nem lennének gazdaságosak. A légitársaság még idénre tervezi egy Öböl menti csomópont megnyitását, valamint járathálózatának kiterjesztését néhány európai célállomásra is.
Fernandes szerint a légitársaság további 150 repülőgépet szeretne venni a közeljövőben, ugyanis ennyire lenne szükség a 15 évre szóló stratégiájának megvalósításához. Elmondta, hogy a vállalat tárgyalásokat folytat az Airbusszal egy korábbi, A330-as nagy méretű repülőgépekre vonatkozó megrendelés sorsáról is, ugyanis ebből a repülőgép-kategóriából már szívesen kiszállna, és helyette a keskeny törzsű gépekből venne továbbiakat.
Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök európai körútjának utolsó részében a repülőgép-diplomácia állt a középpontban, ennek szellemében látogatott el Franciaországba és Olaszországba is. Malajzia két tengeri járőrgépet tervez vásárolni a Maláj Királyi Haditengerészet számára, 28 Leonardo SpA AW149 helikoptert és haditengerészeti hajókat Olaszországtól, hogy megerősítse biztonságát. Malajzia ezeket az eszközöket összesen 12,3 milliárd dollárért szerezheti be.
Az ázsiai országok és vállalatok repülőgép-vásárlási hullámából nemcsak a francia Airbus, hanem amerikai riválisa, a Boeing is profitálni tud. Nemrég ugyanis 96 milliárd dolláros, 210 repülőgépre vonatkozó üzletet kötött a Qatar Airways légitársasággal, ezt még az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Donald Trump májusi közel-keleti körútja során jelentették be. A British Airways anyavállalata, az IAG SA pedig 32 darab Boeing 787 Dreamlinerre adott le megrendelést, ami egy új amerikai–brit kereskedelmi megállapodás egyik központi eleme volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.