Zsinórban második napja csökkennek az olajárak, mivel a globális piacokon kételkednek benne, hogy Donald Trump amerikai elnök terve (100 százalékos „másodlagos” vámokat vet ki az orosz termékeket vásárló országokra, ha 50 napon belül nem születik békemegállapodás Ukrajnával) érdemben megakasztaná az orosz energiaexportot.
A világszerte irányadó északi-tengeri Brent kőolaj ára hordónként 69 dollár alá csúszott, miután hétfőn már 1,6 százalékkal esett, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) már 66,4 dollár közelében jár.
A tervezett vám két legnagyobb kárvallottja India és Kína lenne. Az orosz nyersolaj vezető felvásárlójává ugyanis a nyugati szankciók bevezetése óta fokozatosan az ázsiai szubkontinens lépett elő, miközben Kína gyakorlatilag Oroszország diplomáciai és gazdasági mentőöve, olajfinomítói pedig szakmányban importálják az orosz olajat.
A piac abból ítél, hogy Trump nem vezette be azonnali hatállyal az orosz kőolaj vevőit sújtó büntetővámot, s a kereskedők úgy vélik, hogy ezt az úgynevezett másodlagos vámot végül nem is fogják kiróni
– mondta Warren Patterson, az ING Groep NV árupiaci stratégiáért felelős vezetője.
A Brent kőolaj idén már mintegy 8 százalékot veszített, amit egyfelől a kereskedelmi háború, másrészt az OPEC+ olajkartell kínálati korlátozásának a lazítása idézett elő. A két fejlemény felerősítette a piaci aggodalmakat, hogy a második fél évben a fogyasztás elmarad majd a kitermeléstől, ami túlkínálatot okozhat a piacon annak dacára, hogy vannak arra utaló jelek is, hogy legalábbis rövid távon megtámasztják a Brentet.
„Egyelőre a fundamentumok rövid távon továbbra is támogatják a jegyzést” – emelte ki Patterson is.
Csak a negyedik negyedévtől látunk jelentős gyengülést a piacon, akkor számítunk további áresésre
– fűzte hozzá.
Hasonlóan látják a helyzetet a Goldman Sachsnál is – csak egy kicsit időben elcsúsztatva –, bár 5 dollárral, hordónként 66 dollárra emelték a Brent folyó fél évre szóló árbecslését, a vártnál alacsonyabb OECD-készletekre hivatkozva, különösen az Egyesült Államokban és a dízel esetében.
A jövő évre viszont továbbra is 56 dolláros Brentet várnak.
Változatlanul úgy gondoljuk, hogy az olajárak 2026-ra valószínűleg jelentősen csökkennek
– írta befektetőknek szóló jegyzetében Daan Struyven olajpiaci elemző.
Az olaj árát, úgy tűnik, az sem pörgeti fel, hogy a világ legnagyobb olajimportőrének számító Kínában közben csúcsüzemben zakatolnak a finomítók. A Bloomberg kormányzati adatokon alapuló számításai szerint a finomítói átmenő teljesítmény júniusban napi 15,2 millió hordó fölé emelkedett, ami 2023 szeptembere óta a legnagyobb mennyiség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.