BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump akkorát dobna a tőzsdén, mint a térképen, ha lenyelné Grönlandot

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A korábbi gyakorlatot számos kritikai érte annak adminisztratív terhei és rövid távú szemlélete miatt. A befektetők szerint azonban a tőzsdei cégek negyedéves jelentései segítik az átláthatóságot és a döntéshozatalt.

Az amerikai tőzsdék működésében fontos szerepet játszik az, hogy a vállalatok negyedévente beszámolnak eredményeikről, ám nem mindenki örül ennek a követelménynek, mondván, az túl sok adminisztrációs terhet ró a társaságokra. Az elvárás kritikusai a tőzsdei cégek csökkenő számára mutatnak, valamint arra, hogy a túlzott adminisztrációt sok vállalat nevezi meg, mint a tőzsdei bevezetéstől való tartózkodás okát.

Traders work on the floor of the NYSE in New York tőzsde
Az amerikai tőzsdei cégek beszámolói képesek nagyot változtatni az árfolyamokon is / Fotó: Brendan McDermid / Reuters

Tavaly a 2012-ben alapított Long Term Stock Exchange az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez (SEC) fordult, hogy törölje el a negyedéves jelentési kötelezettséget, és a javaslatot a SEC elnöke, Paul Atkins és maga Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is támogatta. A The Wall Street Journal pedig kedden arról számolt be, hogy a SEC már dolgozik is azon, hogy választhatóvá tegye a negyedéves közzétételt, és csak évente kétszer legyen kötelező beszámolni az eredményekről.

Mekkora változás lenne ez? Korszakos.

Soros György generációja és a náluk valamivel fiatalabbak voltak az utolsók, akik még nem ezekkel a szabályokkal kezdett el tőzsdézni. A tőzsdei cégek negyedéves jelentési kötelezettsége mai formájában 1970 óta van érvényben az Egyesült Államokban. Ezt a mintát alkalmazza az 1990-ben újraalakult Budapesti Értéktőzsde is.

Az amerikai tőzsdék évtizedes hagyománya változhat meg

Ezzel több mint 50 éves hagyomány szakadhat meg, ami kiválthatja a befektetők haragját is, akik közül sokan támaszkodnak döntéseik meghozatalában a gyorsjelentésekre. A negyedéves közzététel szerintük átláthatóbb képet fest a cégek működéséről, ám 2013 óta már az európai cégeknek sem kötelező negyedévente beszámolniuk eredményeikről, ahogy Nagy-Britanniában is mintegy évtizede eltörölték a követelményt. Ugyanakkor ennek ellenére számos cég megtartotta a negyedéves közzétételeket és egyes tőzsdéken továbbra is lehet elvárás a negyedéves beszámolók elkészítése.

Tavaly ősszel Trump azzal indokolta a változtatás támogatását, hogy 

a cégvezetők így több időt fordíthatnak a vállalatok irányítására és hosszabb távú döntéseket hozhatnak meg, kiszabadulva a negyedéves jelentések taposómalmából.

Amint a SEC elkészül a javaslattal, azt általában 30 napos időszak követi, amikor lehetőség van az elképzelés megvitatására. Ezután szavaz a felügyelet annak életbe léptetéséről, ami nem feltétlenül garantált. A WSJ forrásai szerint a SEC a következő hónapban teheti közzé a javaslatot.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.